Len niekoľko minút ráno: práve tento okamih môže rozhodnúť o tom, ako budeme fungovať počas dňa. Hovoríme o rannom osvetlení alebo o vystavení sa slnečným lúčom. Prečo zaviesť tento postup do svojej rannej rutiny? Odborníci sa zhodujú – nielenže si zabezpečíme prirodzenú dávku vitamínu D, ale zároveň znížime stres a pocítime pozitívny vplyv na náš denný rytmus.
Východ slnka je pre naše telo jasným signálom: „noc sa skončila, vstáva nový deň“. Niektorí z nás sa ešte stále snažia využiť tento čas na leňošenie v pohodlnej posteli do poslednej chvíle. Ukazuje sa však, že je lepšie vyjsť von a zachytiť prvé slnečné lúče. Ide o takzvané ranné svetlo, ktoré môže mať mnoho pozitívnych účinkov na našu pohodu a zdravie. Odborníci už dávno tvrdia, že aj niekoľko minút strávených na slnku v tomto dennom čase má vplyv na náš denný rytmus, znižuje stres, zlepšuje našu náladu a je, samozrejme, prirodzeným zdrojom vitamínu D.
Ako upozorňujú vedci, slnečné lúče majú priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém. K tomu sa pridáva nižšie riziko metabolických, autoimunitných a neurologických porúch. Niektorí odborníci tvrdia, že nedostatočné slnenie môže byť do určitej miery zodpovedné za zvýšený výskyt ochorení, ako sú napríklad rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina prsníka, kardiovaskulárne ochorenia, metabolický syndróm alebo Alzheimerova choroba.
Vitamín D. Dopĺňajte prirodzene
Ranné slnenie poskytuje solídnu dávku prírodného vitamínu D. A ten je, ako je dobre známe, nevyhnutný pre správne fungovanie mozgu a imunitného systému. Má tiež vplyv na zdravie kostí a našu náladu. Preto sa na jeseň a v zime, keď je vystavenie prirodzenému slnečnému žiareniu často dosť obmedzené, oplatí využiť každý slnečný deň, aj ten pomerne zriedkavý.
Stačí na to 10 minút. Ranný rituál prinesie mnoho zdravotných výhod
Americký neurológ Andrew Huberman je presvedčený, že najlepšie je začať deň tým, že pôjdeme von. Odborník zdôrazňuje, že by sa tak malo stať počas prvej hodiny po prebudení. Je dobré stráviť päť až desať minút na čerstvom vzduchu, aby ste pocítili prílev energie. Slnečné svetlo sa postará o prirodzenú „dávku“ kortizolu a uvoľní dopamín, vďaka čomu budeme po zvyšok dňa lepšie fungovať.
Odborník upozorňuje, že približne 16 hodín po tejto „slnečnej praxi“ sa začne produkovať melatonín, ktorý vám pomôže pokojne zaspať v správnom čase. Neurológ dodáva, že dôležitá je aj telesná teplota – podľa neho pred prebudením prirodzene stúpa a počas dňa začína klesať. Huberman radí, aby ste do svojich každodenných rituálov budenia zaradili sprchu, kúpeľ a/alebo cvičenie – to mierne zvýši telesnú teplotu a výrazne uľahčí prebúdzanie.
Slnko ovplyvňuje denný rytmus
Slnko ovplyvňuje náš denný rytmus a jasne nám ukazuje, kedy je čas na spánok a kedy na aktivitu. Ako už zdôraznil Huberman, toto cvičenie pomôže regulovať melatonín, spánkový hormón.
Profesorka Elizabeth „Birdie“ Shirtcliffová z Oregonskej univerzity, ktorú cituje webová stránka HuffPost, zdôrazňuje:
„Existuje termín ‚zeitgebers‘, čo z nemčiny doslova znamená ‚darca času‘. Existujú signály z prostredia, ktoré nám umožňujú určovať náš denný rytmus. Pomáhajú nám prebúdzať sa a cítiť sa pripravení na deň. Najlepším ‚darcom času‘ na svete je slnko. Ovplyvňuje aj „prebúdzanie kortizolu“, ku ktorému dochádza v očakávaní východu slnka. Kortizol stúpa až do poslednej chvíle spánku. Jeho hladina sa v prvých minútach po prebudení zvýši takmer o 70 %.“
Chcete sa cítiť lepšie? Vyjdite na slnko
Ranné svetlo môže mať obrovský vplyv na našu náladu. Ak už ráno zachytíme trochu slnečných lúčov, zlepšíme si náladu a zvýšime hladinu energie. Najmä preto, že dôjde aj k stimulácii tvorby endorfínov, ktoré ako hormóny šťastia majú na nás veľmi dobrý vplyv. Vystavenie sa slnku môže tiež pomôcť znížiť stres. Cvičenie má relaxačný účinok a stimuluje tvorbu serotonínu.
Doktor Sujay Kansagra z Duke University Medical Center v rozhovore pre HuffPost hovorí, že hoci je najlepšie užívať si slnečné svetlo na čerstvom vzduchu, nie je to jediná možnosť. Pobyt v miestnosti, do ktorej prichádza veľa ranného svetla, bude mať tiež pozitívny účinok – aj keď o niečo menší.
– Stále bude dostatočne jasné na to, aby urobilo všetko potrebné na resetovanie denného rytmu. Nie je to tak, že by ste nevyhnutne museli byť vonku, ide jednoducho o to, aby ste boli na svetlom mieste, tlmočila.
Elizabeth „Birdie“ Shirtcliffová tiež dodala, že okrem pobytu na slnku sa neoplatí vzdať ani ranného cvičenia, ktoré má podľa nej „energizujúci účinok“.
Treba dodať, že nedostupnosť slnka v pravidelnom čase môže mať za následok narušenie denného rytmu. Príkladom sú pracovníci pracujúci na zmeny – okrem iného sú ohrození cukrovkou 2. typu a obezitou. Prečo? Môžu mať zvýšené riziko obehových problémov a depresie v dôsledku nedostatočnej produkcie melatonínu pred spaním.
Hoci má slnko pozitívny vplyv na naše zdravie, nesmieme zabúdať na ochranu pred UV žiarením počas ranného svitu – a nielen počas neho. Všetko, čo potrebujete, je dobrý opaľovací krém. Tak na jar a v lete, ako aj na jeseň a v zime.