Zima pomaly ustupuje a marec je ten správny čas na prvé práce v záhrade. Po chladnejších mesiacoch môžeme vidieť, ako konáre ihličnanov hnednú. Ako zachrániť rastliny?
Príčin hnednutia ihličnanov môže byť niekoľko. Niekedy sú na vine škodcovia, ale nie je to jediná možnosť. Zistite, prečo ihličnany hnednú a ako sa s týmto problémom vysporiadať.
Prečo ihličnany hnednú?
Žltnutie ihličnanov je pre mnohých ľudí dôvodom na obavy. Obzvlášť sa začneme obávať, keď sa na živom plote objavia žlté škvrny. Ubezpečujeme vás však, že stromy nemusíte odpisovať.
Žltnutie ihličnanov po zime nemusí vždy znamenať napadnutie škodcami alebo závažné ochorenie. Ihličnany často bojujú s fyziologickým suchom po chladnejších mesiacoch. Ide o situáciu, keď rastliny strácajú vodu, ale nemôžu ju prijať, pretože je zamrznutá.
Ďalšou príčinou hnednutia ihličnanov je nedostatok živín. Preto musíme rastliny v záhrade po zime správne podporiť. V tomto období je dobré prihnojiť ich nenápadnou zložkou, ktorú máme zvyčajne v kuchyni.
Zachovanie ihličnanov po zime
Ihličnany v záhrade potrebujú po zime správnu podporu. Preto musíme zabezpečiť ich správne hnojenie. Nemusíme chodiť po drahé živiny z obchodu, pretože dokonalé hnojivo si môžeme vyrobiť sami doma.
Ihličnany môžeme po zime podporiť kávovou usadeninou. Stačí ich vysušiť a rozsypať pod vianočné stromčeky v záhrade. Tento spôsob je naozaj rýchly a funguje prakticky okamžite. Usadeniny obsahujú dusík, draslík a fosfor, ktoré posilňujú rastliny. Dusík je tiež zodpovedný za krásnu zelenú farbu.
Ako zabrániť hnednutiu ihličnanov?
Hnednutie ihličnanov sa dá našťastie zachrániť. Stojí však za to vedieť, čo môžeme urobiť, aby sme zabránili usychaniu stromov. Aby sme to dokázali, musíme na jeseň zabezpečiť pravidelné zalievanie. Práve to zníži pravdepodobnosť fyziologického sucha.
Takisto je dobré rastliny riadne hnojiť. Ďalším problémom bude chrániť niektoré rastliny pred vetrom. Niekedy môže intenzívny a chladný vietor prispieť k zhnednutiu ihličia.