Rupli mu nervy a eko-aktivistov zahodil z cesty ako vrece zemiakov (Video)

image 4

Eko-aktivisti po celom svete protestujú rôznymi spôsobmi a upozorňujú na klimatické problémy, ktoré našu planétu zasahujú už desaťtisíce rokov.

Niektorí sa prilepujú na zem či ničia drahé umelecké obrazy. Iní zase blokujú cesty a obyčajných ľudí.

V Paríži už vodičom praskli nervy a aktivistov vyhádzali z cesty, ktorú blokovali, doslovne ako handry.

Môžeme vidieť na videu nižšie, ako jeden muž odnáša aktivistov ako vrece zemiakov.

Deväť vedcov z aktivistického hnutia Scientist Rebellion sa v stredu v nemeckom Wolfsburgu v automobilovom múzeu Autostadt prilepilo k zemi medzi autami značky Porsche. Chceli tým upozorniť na klimatickú krízu a zároveň vyzvať nemeckú vládu a automobilku, aby dekarbonizovali nemecký dopravný sektor.

Jeden z protestujúcich vedcov Gianluca Grimalda na videonahrávke zdieľanej na Twitteri vysvetlil motiváciu aktivistov k tomuto činu. Na nahrávke tvrdí, že Volkswagen, ktorý je vlastníkom Autostadtu, je druhým najväčším výrobcom automobilov na svete, a tak má moc podieľať sa na znížení emisií z oxidu uhličitého.

Nezabudnite pozrieť toto:  Čína už rozhodla, kedy začne vojnu. USA na to budú reagovať

Podľa výskumníkov pochádza až 12 percent emisií CO2 z automobilového sektora.

„Dekarbonizácia je dôležitá a musí k nej dôjsť čo najrýchlejšie, pretože cieľ nulových emisií skleníkových plynov stanovený v pláne do roku 2050 je príliš vzdialený na to, aby mal zmysluplný vplyv,“ povedal Grimalda.

Skupina klimatických aktivistov zároveň vyzvala nemeckú vládu, aby obnovila mesačný jednotný cestovný lístok vo verejnej doprave v hodnote deväť eur, ktorý platil počas leta, a zaviedla obmedzenie rýchlosti na všetkých cestách v krajine na 100 km/h.

Zamestnanci Autostadtu podľa Grimaldy uznali prilepeným vedcom ich právo na protest a počas demonštrácie im poskytli jedlo. Vedci sa ale rozhodli držať hladovku. Podľa ďalšieho Grimaldyho tweetu im nebolo vyhovené v žiadosti o nádobu, do ktorej by mohli vykonať svoju potrebu.

Nezabudnite pozrieť toto:  Bude musieť Ukrajina ustúpiť a prenechať Rusku územia? Nálady sa menia

Večer po skončení otváracej doby im potom mali zamestnanci zhasnúť svetlá a vypnúť kúrenie, na čo sa Grimalda sťažoval, hoci práve tým múzeum prispelo k dekarbonizácii, po ktorej vedci volajú.

Ako protest nakoniec dopadol, nie je zatiaľ z twitterového účtu Grimaldy zrejmé. Vo svojom poslednom tweete zverejnenom v noci na štvrtok informoval, že sa s kolegami pripravuje na svoju prvú noc v Autostadte.

V posledných dňoch sa jedná o druhý a trochu okázalý prejav protestu zo strany aktivistov upozorňujúcich na naliehavosť klimatickej krízy. Minulý týždeň poliali dve ekologické aktivistky v Národnej galérii v Londýne slávny obraz Slnečnice od holandského maliara Vincenta van Gogha. Aj ony sa potom následne prilepili na stenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *