Ruské ministerstvo obrany v sobotu obvinilo britské námorníctvo zo zodpovednosti za septembrové výbuchy na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori. Tvrdenie nijako nepodložilo. Z potrubia, ktoré vedie z Ruska do Nemecka, po výbuchu začal unikať plyn.
Kremeľ už skôr pripisoval zodpovednosť Západu. Západní politici tieto obvinenia odmietli a niektorí z nich naopak z útoku na plynovody obvinili Moskvu. Britské ministerstvo obrany odmietlo akékoľvek obvinenie Moskvy zo zodpovednosti na výbuchu.
Podľa vyhlásenia z Moskvy sa na príprave a prevedení septembrovej akcie podieľali britskí vojaci z rovnakej jednotky, ktorá cvičila ukrajinských vojakov pred sobotňajším útokom bezpilotnými lietadlami na ruskú Čiernomorskú flotilu v Sevastopole.
„Podľa dostupných informácií sa zástupcovia tejto jednotky britského námorníctva podieľali na plánovaní, zabezpečení a realizácii teroristického činu v Baltskom mori dňa 26. septembra tohto roku s cieľom nechať vybuchnúť plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2,“ citovala agentúra TASS z vyhlásenia ministerstva. Rusko však pre obvinenie nepredložilo žiadne dôkazy, upozornila agentúra Reuters.
Obvinenie Ruska však odmieta ministerstvo obrany Veľkej Británie. Vo vyjadrení uviedlo, sa jedná o lož epických rozmerov.
Správy o nových problémoch s plynovodmi vedúcimi z Ruska do Nemecka sa začali objavovať 26. septembra. Dánske úrady najskôr oznámili únik z plynovodu Nord Stream 2. Švédsko potom o deň neskôr varovalo pred dvoma únikmi z Nord Streamu 1.
Rusko úniky vyšetruje ako „medzinárodný terorizmus“. Ruská generálna prokuratúra také vyšetrovanie zdôvodnila tým, že poškodenie plynovodov „spôsobilo Rusku značné hospodárske škody“. Výbuchy vyšetrujú aj ďalšie krajiny vrátane Dánska, Švédska či Nemecka.
Ak ruské ministerstvo obrany urobilo takéto vyhlásenie, má rezort dôkazy o účasti britského námorníctva na tom, čo sa stalo v Sevastopole a na Nord Stream, povedal politický analytik Jurij Barančik pre PolitEkspert.
Dôkazy budú verejnosti pravdepodobne predložené neskôr, ale Londýn má celkom dobrú školu ponorkových bojovníkov, takže tieto informácie neboli prekvapením. Už od začiatku boli podozrivé spravodajské služby Spojeného kráľovstva a USA, pripomenul.
“Toto je pomerne vážny argument proti Londýnu. Briti sa, samozrejme, pokúsia o eskaláciu, ale uvedomia si, že obvinenia sú natoľko závažné, že proti nim môže vystúpiť celý svet. Môžeme dokonca hovoriť o konflikte, ktorý bude zahŕňať jadrové zbrane. Pretože (účasť Spojeného kráľovstva na provokáciách na území Ruska. – Poznámka redakcie) je casus belli, zámienka na vojnu. Ruské ministerstvo obrany muselo pred vydaním tohto vyhlásenia preskúmať všetky vstupy, zložky a dôsledky obvinenia. Myslím si, že Rusko je pripravené na ďalšiu eskaláciu, a či na ňu Briti pristúpia, uvidíme,” vyjadril svoj názor Barančík.
redakcia Plénum.sk