Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok uviedol, že kroky USA a NATO zamerané proti Číne v ázijsko-tichomorskom regióne viedli k posilneniu vojenskej spolupráce medzi Moskvou a Pekingom.
„Vieme, ako vážne vníma Čínska ľudová republika tieto provokácie [NATO v Juhočínskom mori], nehovoriac o Taiwane a Taiwanskom prielive. Chápeme, že táto hra NATO s ohňom v tejto časti sveta prináša Ruskej federácii hrozby a riziká,“ povedal Lavrov na tlačovej konferencii.
USA v posledných rokoch zvýšili svoju vojenskú prítomnosť v Juhočínskom mori a v blízkosti Taiwanu a niektorí ich európski spojenci vrátane Spojeného kráľovstva, Francúzska a Nemecka vyslali do tohto regiónu lode.
„Je to tak blízko našich brehov a našich morí ako čínske územie. Naša vojenská spolupráca s Čínskou ľudovou republikou sa teda rozvíja. Organizujeme spoločné cvičenia, protiteroristické cvičenia aj cvičenia vzdušných hliadok,“ povedal Lavrov.
NATO označilo Čínu za „výzvu“ pre alianciu a uviedlo, že by mala nadviazať pevnejšie vzťahy s krajinami v ázijsko-tichomorskom regióne vrátane Austrálie, Južnej Kórey, Japonska a Indie. Budovanie nových spojenectiev v regióne je kľúčovým aspektom stratégie USA proti Číne, ako ju načrtla Bidenova administratíva v indo-pacifickej stratégii.
Lavrov povedal, že USA a NATO sa snažia vytvoriť „výbušnú situáciu“ v ázijsko-tichomorskom regióne, pričom poukázal na vojenský pakt AUKUS medzi USA, Spojeným kráľovstvom a Austráliou. V rámci programu AUKUS má Austrália získať technológie na vývoj ponoriek s jadrovým pohonom a USA rozšíria svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii.
Čína už predtým varovala, že snahy Bidenovej administratívy o budovanie aliancií v ázijsko-tichomorskom regióne by mohli viesť k „tragédii“ v štýle Ukrajiny. „Spojené štáty sa snažia vyvolávať regionálne napätie a provokovať konfrontáciu tým, že presadzujú indo-pacifickú stratégiu,“ povedal v apríli čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi.