Ruská ropa ďalej prúdi do Európy, ale cez Čínu a Turecko. Pekne nás vysmiali

gas station g590671106 1920

Západné krajiny, ktoré vo veľkej miere zakázali dovoz ropy z Ruska, doviezli za 12 mesiacov od ruskej invázie ropné produkty v hodnote 42 miliárd eur z krajín, ktoré zvýšili dovoz ruskej ropy. Vyplýva to z výskumu fínskeho výskumného centra pre energetiku a čisté ovzdušie, podľa ktorého krajiny, ktoré dovážajú ruskú ropu, perú špinavú ruskú ropu a následne predávajú ropné produkty koaličným krajinám s cenovými limitmi, ktoré uvalili sankcie na ruskú ropu.

Po ruskej invázii na Ukrajinu Európska únia spolu s väčšinou krajín G7 a Austráliou obmedzili dovoz ruskej ropy a ropných produktov. Zároveň tieto krajiny, ktoré sú súčasťou koalície zameranej na obmedzenie príjmov Ruska z vývozu fosílnych palív, prudko zvýšili dovoz rafinovaných ropných produktov z krajín, ktoré sa stali najväčšími dovozcami ruskej ropy. Sankcie teda neplnia svoj účel v takom rozsahu, ako boli pôvodne zamýšľané, konštatuje sa v štúdii.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

Za 12 mesiacov od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári minulého roka krajiny EÚ a G7 zvýšili objem ropných produktov nakupovaných z Číny o 94 %, Turecka o 43 %, Singapuru o tretinu a Spojených arabských emirátov o necelú štvrtinu. Spolu s Indiou sa v štúdii tieto krajiny označujú ako „čističi“ ruskej ropy. Táto ropa je v skutočnosti „špinavá“ a na Západe nepoužiteľná kvôli sankciám. Ak ju však tieto tretie krajiny spracujú a vyvezú na Západ, napríklad vo forme nafty, zrazu je ruská ropa „čistá“ a na Západe použiteľná.

Na fínsku štúdiu upozornil Echo24 hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podľa neho tretie krajiny, resp. ich rafinérie, dosahujú „praním“ ruskej ropy závratné zisky. Ruská ropa je kvôli sankciám v porovnaní so svetovou cenou so zľavou až niekoľko desiatok percent. Tretie krajiny však predávajú výrobky z nej na Západ za ceny, ako keby zľava nebola.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Do Čiech prišiel super lacný poľský reťazec. Tie ceny sú extrémne

„Európska únia je na Západe najväčším dovozcom ropných produktov z krajín, ktoré „perú“ ruskú ropu. Tento dovoz predstavuje od ruskej invázie na Ukrajinu celkovo 17,7 miliardy eur, čo pri dnešnom kurze zodpovedá približne 415 miliardám korún. Z „vypraných“ produktov sa najväčší podiel dováža vo forme nafty, ktorá predstavuje takmer 30 percent, ďalej nasleduje letecké palivo,“ uviedol Kovanda.

Za 12 mesiacov od invázie sa podľa Kovandu vývoz ruskej ropy do Číny, Indie, Turecka, Spojených arabských emirátov a Singapuru zvýšil spolu o 140 percent. Tieto krajiny, ktoré podľa štúdie „perú“ ruskú ropu vo veľkých množstvách, odoberajú spolu približne 70 percent ruského vývozu ropy. „Pranie špinavej ruskej ropy“ umožňuje, aby do Ruska naďalej vo veľkom prúdili peniaze na financovanie vojny na Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *