Rusko bude rokovať o mierových rokovaniach o Ukrajine s partnermi z BRICS

putin ekonomika

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v nedeľu pre agentúru TASS uviedol, že Moskva plánuje uskutočniť konzultácie s ostatnými členmi skupiny BRICS v nadväznosti na mierové rokovania o Ukrajine, ktoré cez víkend hostila Saudská Arábia. Okrem Ruska boli všetky krajiny BRICS – Čína, India, Brazília a Južná Afrika – vyzvané, aby sa zúčastnili na tomto podujatí.

„Pokiaľ ide o partnerov BRICS, ktorí boli pozvaní a išli tam… existuje dohoda, že my a ďalší členovia BRICS… budeme viesť dialóg a vymieňať si relevantné názory v nadväznosti na udalosti v Džidde,“ povedal Riabkov, pričom mal na mysli víkendové rokovania v saudskom prístavnom meste.

Diplomat tiež uviedol, že hoci Rusko bolo vynechané, rozhovory predsa len mali určitý zmysel a účasť členov BRICS mohla byť prospešná z hľadiska oboznámenia západných podporovateľov Kyjeva s určitým „zdravým rozumom“.

„Musíme ešte pochopiť, čo presne sa v Džidde stalo,“ povedal námestník FM a dodal, že na tomto stretnutí by bolo vhodné pochopiť „skutočnú rovnováhu [síl] a vyrovnanie [síl]“ a Rusko bude o týchto otázkach diskutovať so svojimi partnermi z BRICS.

Saudská Arábia hostila dvojdňové rokovania v Džidde 5. a 6. augusta. Stretnutia sa zúčastnilo celkovo 42 krajín vrátane USA, Spojeného kráľovstva a krajín EÚ, ktoré v konflikte otvorene podporujú Ukrajinu, ako aj Číny, Indie, Brazílie, Türkiye, Indonézie a Južnej Afriky, ktoré zaujali vyváženejší prístup k prebiehajúcemu konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto povedal Kissinger vo svojom poslednom rozhovore o Rusku

Podľa rôznych mediálnych správ sa predpokladá, že účastníci sa zhodli na tom, že akékoľvek riešenia konfliktu by mali byť založené na „rešpektovaní územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny“ a na nadradenosti Charty OSN. Rijád tiež plánuje navrhnúť vytvorenie pracovných skupín pre konkrétne otázky vrátane globálneho vplyvu vojny, jadrovej bezpečnosti alebo potravinovej bezpečnosti.

Ide o druhé takéto stretnutie po podobnom podujatí v Kodani, ktorého sa tiež nezúčastnilo Rusko. Na rozdiel od Kodane však Kyjev už nepresadzoval svoju takzvanú Zelenského mierovú formulu, ktorá požadovala, aby sa Rusko stiahlo zo všetkých území Ukrajiny v rámci jej hraníc z roku 1991, uviedol denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na svoje zdroje. Moskva už skôr odmietla plán predložený Zelenským ako nereálny.

Vysokopostavený európsky predstaviteľ pre WSJ uviedol, že na víkendových rokovaniach v Džidde ukrajinská delegácia netrvala na tom, aby ostatné krajiny prijali jej plán. Podľa jeho slov netlačila ani na otázku stiahnutia ruských vojsk a dodal, že ostatné krajiny túto otázku naopak nenastoľovali.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prudko stúpa dovoz ruského obilia do EÚ napriek sankciám

Počas stretnutia Čína opäť predstavila svoj vlastný 12-bodový mierový plán, ktorý prvýkrát predstavil prezident Si Ťin-pching vo februári, uviedol WSJ. Proti tomuto návrhu sa postavili západní diplomati, ktorí tvrdili, že by to len „zmrazilo“ konflikt, uviedla agentúra.

Predstavitelia USA ešte vo februári čínsky návrh odmietli s tým, že by z neho malo prospech len Rusko. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že Čína nemá v tejto otázke veľkú „dôveryhodnosť“, pretože odmietla odsúdiť Rusko za útok na Ukrajinu.

Pred samitom, ktorý organizovala Saudská Arábia, Moskva kritizovala toto podujatie a uviedla, že západní podporovatelia Kyjeva sa len snažia „vnútiť“ Zelenského vzorec národom globálneho Juhu, pričom zatvárajú oči pred ťažkou situáciou etnických menšín na Ukrajine pod vládou Kyjeva.

Vedúci brazílskej delegácie na samite organizovanom Saudskou Arábiou pred stretnutím tiež povedal, že akékoľvek skutočné rozhovory o mieri na Ukrajine by mali zahŕňať Rusko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *