Spojené štáty nedodajú Ukrajine stíhačky F-16, o ktoré Kyjev požiadal. V pondelok to povedal prezident USA Joe Biden. Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že dodávka stíhačiek nie je vylúčená, ale musela by spĺňať prísne obmedzenia, informovala agentúra AFP.
„Nie,“ odpovedal Biden na otázku novinára, či Spojené štáty dodajú Ukrajine stíhačky F-16.
Na pondelkovej tlačovej konferencii Biden tiež oznámil, že chce navštíviť Poľsko, ale neuviedol dátum. Podľa mediálnych správ by americký prezident mohol pricestovať do Európy okolo 24. februára, v deň prvého výročia ruskej invázie na Ukrajinu.
„V zásade nie je nič zakázané,“ povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron o dodávkach vojenských lietadiel na Ukrajinu. Stanovil však určité podmienky. Dodávka nesmie viesť k zvýšeniu intenzity konfliktu, lietadlá sa nesmú použiť na útoky na ruské územie a poskytnutie strojov nesmie oslabiť bojovú spôsobilosť francúzskeho letectva.
Macron dodal, že Ukrajina oficiálne nepožiadala Francúzsko o dodanie bojových lietadiel. Potvrdil to holandský premiér Mark Rutte, ktorého krajina má vo výzbroji lietadlá F-16. Rutte povedal, že odovzdanie stíhačiek Ukrajine nie je tabu, ale bol by to veľmi významný krok.
Ukrajinskí predstavitelia hovoria o poskytnutí stíhačiek. Podľa tlače po schválení dodávky ťažkých tankov o nej diskutujú aj západní spojenci Ukrajiny. Cez víkend denník El País citoval hovorcu ukrajinských vzdušných síl, ktorý uviedol, že Kyjev má najväčší záujem o lietadlá F-16 americkej výroby, pričom ako alternatívy uviedol francúzske stíhačky Rafale a švédske Jas-39 Gripen.
AFP: Zelenskyj a Erdogan medzi známymi kandidátmi na Nobelovu cenu mieru
Medzi ohlásenými kandidátmi na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier je väčšina osobností, ktoré sú nejakým spôsobom spojené s konfliktom na Ukrajine alebo so situáciou v Rusku. Informuje o tom agentúra AFP. Zverejnené boli napríklad nominácie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a ruského opozičníka Alexeja Navaľného. Podľa odborníkov je však nepravdepodobné, že Nobelov výbor opäť vyberie meno, ktoré by sa týkalo konfliktu na Ukrajine alebo situácie v oblasti ľudských práv v Rusku.
ISW: Zdroje naďalej naznačujú, že Rusko sa pripravuje na blížiacu sa ofenzívu
Podľa amerických analytikov z Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) sa ruská armáda pripravuje na ofenzívu, ktorá sa má v najbližších mesiacoch začať v Luhanskej oblasti. Rusko masívne získava zbrane a muníciu a tiež posilňuje jednotky v Donbase.
Podľa inštitútu krajina masívne získava zbrane a muníciu, a to buď nákupom z krajín ako Irán alebo Severná Kórea, ale aj zvyšovaním domácej výroby. Analytici inštitútu predpokladajú, že Rusko by mohlo zmobilizovať až 200 000 vojakov. Podľa ich názoru je preto najpravdepodobnejším vývojom konfliktu na Ukrajine ofenzíva v najbližších mesiacoch.
Ruské jednotky medzitým pokračujú v pozemných útokoch pozdĺž celej frontovej línie v Doneckej oblasti a dosahujú malé územné zisky v okolí Bachmutu.
Analytici inštitútu tiež poukazujú na to, že Rusko a Irán sa naďalej usilujú o prehĺbenie hospodárskych väzieb. Iránske štátne médiá informovali, že Irán a Rusko vytvorili priame finančné komunikačné kanály medzi iránskymi bankami a viac ako 800 ruskými bankami.