Rusko: Pravdepodobnosť použitia jadrových zbraní rastie každým dňom

medvedev

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v utorok povedal, že pravdepodobnosť použitia jadrových zbraní sa každým dňom zvyšuje.

Jadrové zbrane sú „chrbticou, ktorá drží štát pohromade“ a majú zásadný význam pre existenciu Ruska, povedal Medvedev, ktorý bol v rokoch 2008 až 2012 zastupujúcim prezidentom prezidenta Vladimira Putina a teraz pôsobí ako zástupca šéfa ruskej bezpečnostnej rady, na vzdelávacom podujatí.

Medvedev často vyslovoval jadrové hrozby počas celej Putinovej invázie na Ukrajine, ktorá sa začala vo februári minulého roka. Samotný Putin v televíznom prejave k národu v septembri 2022 povedal, že by bol pripravený použiť jadrové zbrane na obranu ruského územia.

V utorkovom prejave Medvedev povedal, že zmena klímy nie je ničím v porovnaní s vyhliadkou na jadrový výbuch.

„Prestaňte trpieť tým, že teplota stúpla o jeden stupeň za taký a taký rok alebo za také a také obdobie. Ľudstvo to sleduje už veľmi krátky čas. Naozaj vám záleží na klíme v takej miere?“ povedal podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry RIA Novosti.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

„Naozaj vám záleží na klíme v takej miere? Podľa môjho názoru to nie je nič v porovnaní s vyhliadkou, že sa ocitnete v epicentre výbuchu s teplotou 5 000 kelvinov (stupnica), rázovou vlnou 350 metrov za sekundu a tlakom 3 000 kilogramov na meter štvorcový, s prenikavým žiarením, to znamená ionizujúcim žiarením a elektromagnetickým impulzom,“ povedal.

Medvedev uviedol, že pravdepodobnosť použitia jadrových zbraní rýchlo rastie.

„Existuje dnes takáto perspektíva? (Bohužiaľ) áno. A rastie každým dňom z dobre známych dôvodov,“ povedal.

Predtým sa odvolával na možnosť jadrovej vojny v prípade porážky Ruska na Ukrajine.

„Porážka jadrovej mocnosti v konvenčnej vojne môže vyvolať jadrovú vojnu,“ uviedol Medvedev v januári v príspevku na Telegrame, keď diskutoval o podpore NATO pre ukrajinskú armádu.

Medvedev dodal: „Jadrové mocnosti nikdy neprehrali veľké konflikty, od ktorých by závisel ich osud.“

V júli 2022 tiež vydal ostré varovanie po tom, ako Medzinárodný trestný súd uviedol, že bude vyšetrovať údajné vojnové zločiny spáchané ruskými silami na Ukrajine.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

„Myšlienka potrestať krajinu, ktorá má najväčší jadrový arzenál, je sama osebe absurdná a potenciálne vytvára hrozbu pre existenciu ľudstva,“ uviedol vtedy Medvedev na Telegrame.

Medvedev v utorok dodal, že podľa neho je súčasný svet „chorý“ a „je dosť pravdepodobné, že je na pokraji novej svetovej vojny“.

„Je to nevyhnutné? Nie, nie je,“ dodal. „Svetovej vojne sa dá vyhnúť, ale nebudem robiť prognózy, prognózy sú nevďačná úloha.“

Bývalý ruský diplomat Boris Bondarev vo februári pre Newsweek povedal, že Putinova jadrová rétorika bola „blufovaním“.

„[Putin] blafuje a vieme, že blafoval v súvislosti s jadrovými hrozbami,“ povedal Bondarev, ktorý rezignoval v súvislosti s inváziou na Ukrajinu, počas telefonického rozhovoru. „Ukrajinci získali späť niektoré časti svojho územia a nedošlo k žiadnej jadrovej odvete.“

„Ak sa bojíte, že Putin použije jadrové zbrane, potom ste už vojnu proti nemu prehrali a on vyhral,“ dodal. „Ak Putin hrozí použitím jadrových zbraní, v poriadku, pohrozte mu späť.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *