Švédska raketa havarovala a padla do Nórska

svedska raketa

Nórsko označilo havárie rakiet za „alarmujúce incidenty, ktoré môžu spôsobiť vážne škody“, a vyzvalo tých, ktorí by mohli spôsobiť narušenie hraníc, aby o tom čo najskôr informovali príslušný orgán – čo Švédsko zjavne neurobilo.

Výskumná raketa vypustená zo severného Švédska sa zrútila na zem v nórskom pohorí na odľahlom severe krajiny, čo spôsobilo zriedkavú roztržku medzi susedmi, keďže sa ukázalo, že Švédsko oneskorene informovalo Oslo o nešťastí.

Raketa a jej náklad, ktoré boli vypustené v pondelok skoro ráno z vesmírneho strediska Esrange v Kirune na severe, sa zrútili vo výške približne 1 000 metrov v opustenom pohorí v obci Malselv na ďalekom severe Nórska, asi 10 kilometrov od najbližšej obývanej oblasti a približne 40 kilometrov severozápadne od plánovaného miesta pristátia. Raketa bola dlhá deväť metrov a pri štarte mala hmotnosť 1,3 tony. Hoci nikto nebol zranený a neboli hlásené žiadne materiálne škody, nórske ministerstvo zahraničných vecí vydalo strohé vyhlásenie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

„Pád takejto rakety je veľmi vážny incident, ktorý môže spôsobiť vážne škody,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí v Osle vo vyhlásení. „Keď dôjde k takémuto narušeniu hraníc, je veľmi dôležité, aby zodpovedné osoby okamžite informovali príslušné nórske orgány prostredníctvom príslušných kanálov,“ dodalo.

Nórsky úrad pre civilné letectvo tiež zdôraznil, že sa o havárii dozvedel až z oneskorenej tlačovej správy Švédskej vesmírnej spoločnosti, bez priameho kontaktu.
Švédska raketa vykonávala experimenty v nulovej gravitácii vo výške približne 250 kilometrov.

„Raketa nabrala o niečo dlhšiu a západnejšiu trajektóriu, než sa počítalo, a po skončení letu pristála 15 kilometrov v Nórsku,“ uviedla Švédska vesmírna korporácia (SSC) v následnom vyhlásení a dodala, že prebiehajú práce na vyzdvihnutí jej nákladu.

Nórske ministerstvo zahraničných vecí však zároveň upozornilo, že práce na vyzdvihnutí sa nemali začať bez nórskeho povolenia. Zdôraznilo tiež, že trosky takýchto rakiet môžu byť kontaminované raketovým palivom alebo inými toxickými materiálmi.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Hoci ide o nezvyčajnú udalosť, nie je ojedinelá. V roku 2009 skončila na nórskej strane hranice aj raketa vystrelená zo Švédska.

„Sme v procese vyšetrovania, čo spôsobilo, že sme skončili mimo určenej oblasti,“ povedal švédskym médiám Marko Kohberg, vedúci oddelenia pre rakety a balóny v SSC.

Vesmírne stredisko Esrange bolo založené v roku 1964 približne 40 kilometrov východne od banského mesta Kiruna v kraji Norrbotten. Využíva sa najmä na vedecký výskum pomocou výškových balónov, výskum polárnej žiary, štarty rakiet a sledovanie satelitov. Jej poloha približne 200 kilometrov severne od polárneho kruhu v rozľahlej divočine sa označuje za ideálne miesto na vypúšťanie satelitov. V priebehu desaťročí boli z Esrange vypustené stovky sondážnych rakiet a stratosférických balónov. Vesmírnu základňu obklopuje veľká pristávacia plocha, približne dvakrát väčšia ako Luxembursko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *