Peking sa zrejme pripravuje na najhorší možný scenár. Satelitné snímky, ktoré zverejnil denník Financial Times, odhalili výstavbu rozsiahleho vojenského zariadenia v čínskom hlavnom meste.
Podľa dostupných informácií stavba pokrýva plochu viac než šesť miliónov štvorcových metrov a jej realizácia sa začala v polovici roku 2024. Spojené štáty teraz analyzujú detaily snímok a skúmajú, aké zámery sa za týmto projektom skrývajú.
Tajné bunkre a podzemné chodby
Analýza snímok naznačuje, že súčasťou komplexu môžu byť podzemné bunkre a prepojené tunely. „Analýza snímok naznačuje výstavbu niekoľkých možných zariadení prepojených podzemnými chodbami, aj keď na úplnejšie posúdenie tejto stavby sú potrebné ďalšie údaje a informácie,“ uviedol pre Taiwan News Renny Babiarz, bývalý analytik Národnej agentúry pre geopriestorové spravodajstvo USA.
Na zverejnených fotografiách sú viditeľné obrovské výkopy, ktoré by mohli slúžiť ako základy týchto zariadení. Americkí spravodajskí analytici preto detailne skúmajú, akú funkciu by mohli tieto štruktúry plniť a či sú súčasťou čínskej obrannej stratégie v rámci modernizácie armády.
Bezprecedentný rozsah a prísna bezpečnosť
Ak sa doterajšie odhady potvrdia, nový vojenský komplex by mohol nahradiť súčasné veliteľstvo Western Hills a stať sa najväčším vojenským veliteľským centrom na svete. Jeden z bývalých amerických spravodajských úradníkov uviedol, že areál svojou veľkosťou najmenej desaťnásobne prevyšuje americký Pentagon.
Bezpečnostné opatrenia v okolí staveniska sú prísne. Tabule na mieste zakazujú použitie dronov a fotografovanie, pričom strážne hliadky prítomnosť novinárov aj civilistov dôkladne monitorujú. Napriek týmto opatreniam zatiaľ v oblasti nebola zaznamenaná prítomnosť vojakov a čínske úrady odmietajú stavbu akokoľvek komentovať.
Príprava na jadrovú vojnu?
Podľa odborníkov by nový komplex mohol Číne poskytnúť vyššiu úroveň obrany proti americkým útočným kapacitám, vrátane jadrových zbraní. To by mohlo naznačovať, že Peking sa aktívne pripravuje na možnosť konfliktu najvyššej intenzity.
„Ak sa to potvrdí, tento nový vyspelý podzemný komplex pre vojenské velenie signalizuje zámery Pekingu nielen vytvoriť konvenčné ozbrojené sily svetovej úrovne, ale aj rozvíjať schopnosti vedenia jadrovej vojny,“ uviedol v rozhovore pre Financial Times Dennis Wilder, bývalý vedúci analytického oddelenia CIA pre Čínu.
Wilder zároveň upozornil, že súčasné hlavné veliteľstvo v Pekingu neposkytuje dostatočnú ochranu pre vojnové podmienky. To by mohlo vysvetľovať, prečo Čína buduje tak rozsiahle podzemné centrum schopné odolať aj tým najničivejším útokom.
Napätie v regióne a modernizácia armády
Odhalenie snímok prichádza v čase, keď Čína intenzívne modernizuje svoju armádu. Peking si stanovil cieľ dokončiť zásadné vojenské reformy do roku 2027, čo podľa amerických predstaviteľov zahŕňa aj rozvoj schopností na prípadný útok na Taiwan. Čínsky prezident Si Ťin-pching však tieto špekulácie odmieta a tvrdí, že Čína nemá v úmysle ostrov napadnúť, ako uviedol denník The Tribune.