Šéf najvyššieho vojenského orgánu EÚ Robert Brieger navrhuje rozmiestnenie vojenských jednotiek členských štátov EÚ na grónskom území. Podľa neho by tento krok prispel k stabilite v regióne a zároveň vyslal Spojeným štátom jasný signál. Jeho výzva prichádza v čase, keď americký prezident Donald Trump opätovne deklaruje záujem o získanie kontroly nad týmto strategicky významným arktickým územím.
EÚ sa stavia proti americkým plánom
Robert Brieger, predseda Vojenského výboru Európskej únie, v rozhovore pre nemecký denník Die Welt uviedol, že prítomnosť európskych vojakov v Grónsku by bola strategickým krokom. „Dávalo by to dokonalý zmysel,“ povedal Brieger a zdôraznil, že okrem amerických jednotiek by bolo vhodné zvážiť aj nasadenie európskych vojsk. Tento krok by podľa neho prispel k väčšej stabilite v regióne, kde rastie geopolitické napätie. „Ide o politické rozhodnutie, ktoré musí brať do úvahy rôzne záujmy,“ dodal.
Trumpove ambície týkajúce sa Grónska sú známe už od jeho nástupu do úradu. Americký prezident ešte počas svojej kampane vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty potrebujú Grónsko ako súčasť svojej obrany proti rastúcej hrozbe zo strany Číny a Ruska. Podľa hongkonského denníka South China Morning Post Trump verí, že kontrola nad ostrovom by Spojeným štátom poskytla významnú strategickú výhodu, najmä v oblasti obrany pred raketami a ponorkami.
Grónsko nie je na predaj
Napriek opakovaným vyhláseniam zo strany Washingtonu dánska premiérka Mette Frederiksenová a grónsky premiér Múte B. Egede jednoznačne odmietajú akékoľvek diskusie o predaji ostrova. Egede zdôraznil, že Gróňania „nechcú byť Američanmi“. Dánsko, ktoré spravuje Grónsko ako autonómne územie, považuje Trumpove snahy za neprijateľné zasahovanie do suverenity ostrova.
Na druhej strane, Trump v rozhovore pre médiá zopakoval svoj názor, že Spojené štáty majú právo na Grónsko. „Myslím, že to budeme mať,“ povedal počas letu na palube Air Force One, pričom zdôraznil, že obyvatelia ostrova údajne „chcú byť s nami“.
Riziko precedensu v medzinárodnej politike
Podľa analytikov môžu Trumpove ambície ohroziť vzťahy medzi západnými spojencami a vytvoriť nebezpečný precedens. Historici a odborníci na medzinárodnú politiku, vrátane amerikanistu Kryštofa Kozáka a publicistu Martina Weissa, varujú, že podobné správanie veľmocí voči menším krajinám by mohlo ospravedlňovať agresívne kroky iných štátov. Ako uviedli v diskusnej relácii Za päť minút dvanásť, takéto správanie by mohlo slúžiť ako argument pre ruskú inváziu na Ukrajinu či čínske kroky voči Taiwanu.
V skratke
- Návrh EÚ: Šéf vojenského výboru EÚ Robert Brieger odporúča nasadenie európskych vojenských jednotiek v Grónsku na posilnenie stability v regióne.
- Americké ambície: Prezident Trump chce získať kontrolu nad Grónskom a považuje ostrov za strategicky dôležitý pre obranu USA.
- Odmietnutie zo strany Grónska a Dánska: Grónski a dánski lídri vyhlásili, že Grónsko nie je na predaj.
- Varovanie expertov: Analytici upozorňujú, že takéto kroky môžu ohroziť suverenitu menších krajín a vytvoriť nebezpečný precedens v medzinárodných vzťahoch.