Šéfka EK prišla na Ukrajinu a Zelenský má okamžite pekne tvrdé slová pre Putina

zelensky leyenova

Ukrajina nie je ochotná viesť žiadne rozhovory s Ruskom, uviedol v sobotu prezident Vladimir Zelenskyj na spoločnej tlačovej konferencii s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Zároveň poprel nedávne správy médií, že západní podporovatelia Kyjeva ho tlačia k rokovaniam.

„Teraz na nás nikto z predstaviteľov EÚ, USA, našich partnerov nevyvíja nátlak v zmysle, aby sme si sadli [za rokovací stôl] s Ruskom, hovorili s ním alebo sa mu niečoho vzdali,“ povedal novinárom. „To sa nestane,“ dodal.

Zelenskyj potom povedal, že „nevie“, kto takéto správy vôbec zverejňuje. Pripustil však, že „nadobudol dojem“, že ukrajinské médiá a samotní Ukrajinci špekulujú o myšlienke možných rozhovorov s Ruskom a o západných krajinách, ktoré údajne tlačia Kyjev k takémuto rozhodnutiu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Prezident ďalej uviedol, že ho takéto nálady „prekvapili“.

Predtým v sobotu televízia NBC informovala, že západní predstavitelia vedú s Kyjevom zákulisné rozhovory o možnosti rokovaní s Ruskom a dokonca skúmajú možné ústupky, na ktoré by Ukrajina mohla pristúpiť s cieľom ukončiť konflikt.

V správe sa tiež uvádzalo, že západné krajiny sa obávajú možnej „patovej situácie“ v konflikte a toho, že Ukrajine v budúcnosti „dôjdu sily“.

Rusko opakovane signalizovalo svoju pripravenosť zapojiť sa do rokovaní s Kyjevom, ale trvalo na tom, že takéto rozhovory by mali zohľadňovať bezpečnostné záujmy Moskvy a „realitu na mieste“. Na jeseň 2022 sa štyri bývalé ukrajinské územia vrátane dvoch donbaských republík po sérii referend oficiálne pripojili k Rusku.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Kyjev ich výsledky nikdy neakceptoval, označil hlasovania za „podvod“ a snažil sa obnoviť svoju kontrolu nad týmito štyrmi územiami, ako aj nad Krymom, ktorý sa k Rusku pripojil v roku 2014 na základe iného referenda.

V októbri 2022 Zelenskyj podpísal aj dekrét, ktorým zakázal Ukrajine viesť akékoľvek rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

V septembri tohto roku Putin povedal, že ak je Kyjev ochotný ukončiť konflikt, mal by verejne prejaviť svoje zámery, a to aj zrušením dekrétu z roku 2022. „Ak je ich želanie dosiahnuť niečo prostredníctvom rokovaní úprimné, nech to urobia,“ povedal vtedy. „Nech to povedia samotní Ukrajinci… nech to verejne oznámia,“ dodal ruský prezident.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *