Tisíce ľudí v Nemecku vyšli do ulíc na podporu Palestíny

berlin palestina protest

Tisíce demonštrantov vyšli v sobotu do ulíc Berlína a požadovali ukončenie izraelskej „genocídy“ v Gaze. Miestne úrady výrazne obmedzili propalestínske protesty.

V nemeckom hlavnom meste pochodovalo približne 6 000 ľudí, informovala tlačová agentúra DPA, hoci niektoré ľavicové skupiny zapojené do organizovania zhromaždenia tvrdili, že sa na ňom zúčastnil viac ako päťnásobok tohto počtu.

Na videozázname, ktorý natočila RT, bolo vidieť davy ľudí s palestínskymi vlajkami a transparentmi s nápismi „zastavte genocídu“, „koľko detí musí zomrieť?“ a „prímerie teraz“.

Berlín a ďalšie nemecké mestá reagovali na vypuknutie izraelsko-hamasovskej vojny zákazom všetkých propalestínskych demonštrácií. V Berlíne sa konalo niekoľko nelegálnych protestov, pričom na zhromaždení, ktoré sa koncom októbra v meste zmenilo na násilné, bolo zranených 65 policajtov a 174 protestujúcich bolo zatknutých.

Zákaz bol odvtedy zmiernený a povolené demonštrácie boli povolené. Na týchto oficiálne povolených zhromaždeniach je zakázané vyjadrovať podporu Hamasu alebo iným militantným skupinám, ako aj heslá považované za antisemitské alebo protiizraelské. Nemecký spolkový zákon zakazuje aj oslavu násilia a pálenie izraelskej vlajky.

Vo štvrtok nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová oznámila zákaz všetkých aktivít podporujúcich Hamas a rozpustila nemeckú pobočku skupiny Samidoun, ktorá organizuje propalestínske zhromaždenia v Európe a USA. Faeserová obvinila Samidoun z toho, že 7. októbra, keď militanti z Hamasu zaútočili na Izrael, organizovali „oslavy radosti“.

Zásah odsúdila skupina viac ako 100 nemeckých židovských intelektuálov. Skupina minulý mesiac v otvorenom liste obvinila políciu, že využíva antisemitizmus ako zámienku „na potlačenie legitímneho a nenásilného politického prejavu, ktorý môže zahŕňať kritiku Izraela“.

Sobotňajšie zhromaždenie bolo pokojné a polícia oznámila zatknutie len jednej osoby; ženy, ktorá údajne napadla novinára.

Podobné protesty sa konali v mestách po celej Európe, pričom zhromaždenia v Paríži a Londýne prilákali obrovské davy ľudí. Londýnska metropolitná polícia uviedla, že vyčistila skupinu demonštrantov, ktorí sedeli na ulici a blokovali dopravnú križovatku na Oxford Circus, a počas popoludnia zatkla celkovo 11 ľudí, z ktorých jeden údajne niesol „plagát, ktorý by mohol podnecovať nenávisť“.

V Paríži pochodovali tisíce demonštrantov napriek zákazu propalestínskych protestov. Dav bolo počuť skandovať „Izraelský vrah, Macronov komplic“, čím narážal na ponuku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona poskytnúť vojakov na boj proti Hamasu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *