Šíri sa brutálne video, kde ruskí vojaci majú rezať hlavu ukrajinskému vojakovi

zelensky 1

Na internete koluje mimoriadne násilné video, na ktorom ľudia v uniformách s bielymi stužkami, ktoré používa ruská invázna armáda na Ukrajine, odrezávajú hlavu živému mužovi v uniforme s ukrajinskými znakmi. Informovala o tom ruskojazyčná verzia BBC, ktorá zároveň upozornila, že nemôže potvrdiť pravosť videa. Niektoré ukrajinské médiá uvádzajú, že ruskí invázni vojaci takto zavraždili ukrajinského vojnového zajatca. Moskva na tieto obvinenia zatiaľ nereagovala.

Tváre mužov na videu, ktoré sa v utorok večer objavilo na sociálnych sieťach, sú zakryté maskami a na uniforme ich obete je žltá stužka používaná ukrajinskou armádou vo vojne. Na záberoch sú jasne zelené listy, takže je možné, že mohli byť natočené už pred nejakým časom, upozornila BBC, ktorá podobne ako iné médiá zábery z etických dôvodov nezverejňuje.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Nezávislá webová stránka Meduza uvádza, že nie je známe, kto sú postavy na videu ani kto ho natočil. Uvádza, že zábery sa šíria na ruských telegramových kanáloch podporujúcich vojenskú agresiu Moskvy na Ukrajine a kolujú aj na ukrajinských účtoch.

Krátko po tom, ako sa video objavilo, vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak na Twitteri napísal: „Bude odpoveď a zodpovednosť (za všetko).“ Jermak nešpecifikoval, čoho presne sa jeho príspevok týkal, ale niektoré ukrajinské médiá špekulujú, že mohlo ísť o reakciu na video. Ostatní ukrajinskí predstavitelia sa zatiaľ nevyjadrili.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

O záberoch informovala okrem iného aj CNN, ktorá uvádza, že v uplynulom týždni sa na sociálnych sieťach objavili dve videá, na ktorých sú údajne ukrajinskí vojaci s odrezanými hlavami. Zdá sa, že ide o samostatné incidenty – jeden záznam mohol byť natočený nedávno, zatiaľ čo druhý, súdiac podľa množstva zelenej farby, zrejme vznikol v lete, uvádza CNN.

Video, ktoré bolo podľa CNN zverejnené na proruskom kanáli 8. apríla, údajne natočili žoldnieri z ruskej skupiny Wagner a zdá sa, že na ňom sú zobrazené bezhlavé telá dvoch ukrajinských vojakov ležiace na zemi vedľa zničeného vojenského vozidla. Ruské účty na sociálnych sieťach tvrdia, že bol nakrútený neďaleko Bachmutu na východe Ukrajiny, poznamenala CNN a dodala, že nemôže potvrdiť miesto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *