Jednostranné sankcie Západu môžu spôsobiť, že krajiny upustia od dolára, tvrdí expert

brics nova mena

Ďalší samit BRICS (bloku hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík, ktorý tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) sa uskutoční koncom augusta tohto roku v Južnej Afrike a medzi otázkami, o ktorých sa bude diskutovať, je aj vytvorenie novej meny v rámci tohto bloku.

Jednostranné sankcie, aké uvalili USA, môžu krajiny len dotlačiť k používaniu nových mien namiesto amerického dolára, uviedol Thembinkosi Bonakele z Witwatersrandskej univerzity, bývalý člen Komisie pre hospodársku súťaž v Juhoafrickej republike.

„Keď máte jednostranné rozhodnutie o sankciách, potom sa krajiny začnú chcieť odhlásiť zo systémov, ktoré by ich vystavili týmto druhom sankcií,“ načrtol expert. „A to je naozaj to, čo musí viesť k zmene politiky, pozor. Takže pohyb, myslím, že konsenzus okolo používania dolára.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Expert uviedol, že takýto unilateralizmus v oblasti sankcií má na krajiny veľký vplyv, a dodal, že úlohou OSN je prehľad a riadenie sankčných režimov voči krajinám.

„A táto otázka sa opäť týka jednostrannosti. Viete, sankčný režim je veľmi drastický krok voči krajine a sankcie je lepšie riadiť prostredníctvom OSN. A OSN túto možnosť má. Vieme, že môže podporiť sankcie.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Keďže mnohé krajiny nielen v Afrike, ale aj na celom svete v posledných rokoch a mesiacoch vyjadrili túžbu pripojiť sa k BRICS, Bonakele načrtol, že v budúcnosti bude platforma BRICS ešte žiadanejšia vzhľadom na jej multilaterálny a rôznorodý charakter.

Bonakele zdôraznil, že očakáva, že agenda BRICS bude v budúcnosti okrem globálnej politiky zahŕňať aj obchod, a dodal, že multilaterálny formát spolupráce, akým je BRICS, má stále nevyužitý potenciál.

One Reply to “Jednostranné sankcie Západu môžu spôsobiť, že krajiny upustia od dolára, tvrdí expert”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *