Česko chystá cvičenie odvodu civilistov v prípade vojnového stavu

img 7093 1

Česká armáda sa pripravuje na nácvik povolávania civilistov v prípade núdzového stavu alebo vojnovej krízy. Podľa generálneho štábu cvičenie, ktoré sa má uskutočniť 18. mája vo všetkých regiónoch, nie je ničím výnimočným, keďže podobné cvičenia sa konajú pravidelne. Lekári sa na nich môžu, ale nemusia zúčastniť, píšu novinky.cz

Celé podujatie má preveriť regionálne vojenské veliteľstvá, či sú pripravené vykonávať odvody, ktoré môže vláda vyhlásiť v čase národného ohrozenia. Na sociálnych sieťach však vyvolala rozruch informácia, že armáda sa pripravuje na odvody a pripravuje na ne civilných lekárov.

Informáciu o cvičení začal na svojej webovej stránke šíriť šéf protivládnej strany PRO Jindřich Rajchl, ktorý bol označený za dezinformátora. „Kto chce, určite si môže myslieť, že ide len o skúšku pripravenosti. Ja osobne si však myslím, že je to ďalší krok v ich pláne,“ povedal Rajchl.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Armáda však popiera, že by plánovala mimoriadne branné cvičenie. Podľa zástupcu veliteľa teritoriálnych síl Jaroslava Hrabca, ktorý cvičenie pripravuje, regionálne veliteľstvá pripravujú podobné cvičenia niekoľkokrát ročne, pretože im to ukladá zákon.

„Toto cvičenie sa od čiastkových cvičení, ktoré sa konajú každý rok v jednotlivých krajoch, líši len tým, že sa koná v jednom termíne a preverí naše koordinačné a riadiace schopnosti. Je to úplne bežné a štandardné,“ povedal pre Právo Hrabec.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Pozvánka na cvičenie v Ústeckom kraji sa objavila na internete a vedúci odboru zdravotníctva krajského úradu Petr Severa vyzval lekárske združenia, aby na cvičenie vyslali aspoň dvoch lekárov.

Podľa Hrabca sú pozvánky pre lekárov záležitosťou krajského úradu, nie armády. Tá lekárov na cvičenie nepozýva. „Podľa zákona v stave ohrozenia štátu musia okresné úrady vyčleniť lekárov do odvodových komisií, a preto okresné riaditeľstvá ponúkajú úradom možnosť vidieť, čo takýto odvod obnáša. Ale nikto tam nemusí ísť, je to len pozvánka,“ povedal Hrabec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *