Skupina BRICS môže byť do roku 2040 dvakrát silnejšia ako najsilnejšie krajiny G7

skupina brics putin

Skupina hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, ktorú v súčasnosti tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, vznikla v roku 2009 na podnet Moskvy.

Podľa americkej tlačovej agentúry môže skupina BRICS do roku 2040 prekonať skupinu G7, pokiaľ ide o politický a hospodársky vplyv.

„Naše prognózy naznačujú, že rozširujúca sa pracovná sila a dostatočný priestor na technologické dobiehanie zvýšia podiel BRICS [na svetovej ekonomike] do roku 2040 na 45 %, čo je viac ako dvojnásobok váhy skupiny siedmich hlavných vyspelých ekonomík,“ uviedlo médium.

Portál naznačil, že vďaka svojmu udržateľnému rastu, ako aj rozmanitosti a ambíciám môže BRICS úspešne spochybniť globálnu dominanciu USA a vyradiť dolár ako hlavnú svetovú menu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V Nemecku vykopali poklad Slovanov. Je neuveriteľné, aké veci tam našli

Výskum zdôraznil, že ak sa úsilie skupiny o presun niektorých ropných transakcií na iné meny ukáže ako úspešné, mohlo by to mať „reťazový efekt“ na podiel dolára v medzinárodnom obchode a na svetové devízové rezervy.

Vyplýva to z výsledkov 15. samitu BRICS, ktorý sa konal v auguste v juhoafrickom Johannesburgu a na ktorom skupina pozvala Argentínu, Egypt, Etiópiu, Irán, Spojené arabské emiráty (SAE) a Saudskú Arábiu, aby sa pripojili k tomuto bloku.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Objednávate si v McDonald's stále to isté jedlo? Psychológ vám povie, aký ste človek

Skupina zdôraznila, že nových šesť členov bolo vybraných po tom, ako krajiny BRICS dosiahli konsenzus „o hlavných zásadách, štandardoch, kritériách a postupoch procesu rozširovania BRICS“. Ich plnohodnotné členstvo sa začne 1. januára 2024.

Skupina BRICS, ktorá vznikla v roku 2009 a pôvodne zahŕňala Brazíliu, Rusko, Indiu a Čínu, sa prvýkrát rozšírila o Južnú Afriku v roku 2010. Pred začiatkom samitu v Juhoafrickej republike prejavilo záujem o vstup do BRICS viac ako 40 krajín, pričom 23 z nich oficiálne požiadalo o členstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *