Pápež dal prepustiť biskupa, ktorý je proti LGBTI komunite

Pope Budapest

Texaský biskup Joseph Strickland, prominentná postava medzi tradicionalistickými americkými katolíkmi a kritik pápeža Františka za to, že cirkev je ústretovejšia voči komunite LGBTQ, bol odvolaný z funkcie biskupa v Tyleri, uviedol Vatikán.

Vo vyhlásení zverejnenom v sobotu Vatikán potvrdil, že rozhodnutie nasledovalo po „apoštolskej vizitácii, ktorú pápež nariadil v júni minulého roka v diecéze Tyler“, ale dôvod nešpecifikoval.

„Svätý Otec odvolal biskupa Josepha E. Stricklanda z pastoračného riadenia diecézy Tyler v Spojených štátoch amerických a za apoštolského administrátora tej istej diecézy vymenoval biskupa Joea Vásqueza z Austinu, čím sa diecéza stala sede vacante.“

Podľa vyhlásenia, ktoré citujú Vatikánske noviny, „v dôsledku vizitácie“ sa pokračovanie biskupa Stricklanda vo funkcii považovalo za „neuskutočniteľné“ a vo štvrtok bol požiadaný o rezignáciu. Keďže biskup túto žiadosť odmietol, pápež František sa rozhodol ho odvolať.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Strickland opakovane kritizoval pápežov liberálny postoj k otázkam, ako sú práva transrodových osôb a manželstvá osôb rovnakého pohlavia, a obvinil pápeža z „podkopávania Depozita viery“.

Začiatkom tohto roka pápež František, ktorého pontifikát sa začal v roku 2013, vyhlásil, že „byť homosexuálom nie je zločin“. Bolo to vnímané ako krok vedenia katolíckej cirkvi, ktorým zaujalo pevnejší postoj solidarity s komunitou LGBTQ, proti čomu sa ostro postavili konzervatívni biskupi a tradicionalisti.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

V auguste minulého roka František odsúdil „zaostalosť“ týchto konzervatívnych biskupov, obvinil ich z „nahrádzania viery ideológiou“ a povedal, že „správne chápanie katolíckej doktríny umožňuje časom zmeny“.

Katolícku komunitu Stricklandovo odvolanie pobúrilo, pričom niektorí pápeža nazvali „diktátorom“.

„Ako diktátor zo sovietskej éry a v surovom výkone moci bez ustanovenia zákona pápež František odvolal biskupa Josepha Stricklanda z funkcie biskupa Tyleru v Texase,“ napísala na X (predtým Twitter) organizácia Lepanto Institute so sídlom vo Virgínii, ktorá sa venuje obrane Katolíckej cirkvi.

Iní obvinili cirkev z „tyranie“ a Stricklandovo odvolanie označili za „zbabelú formu autoritárstva“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *