Skúsení šoféri vedia, že nemajú robiť toto pri predbiehaní

auto svetla

Zodpovedná a uvedomelá jazda neznamená len prejsť stanovenú trasu bez nehody, ale aj zručne používať vozidlo. Jednou z notoricky známych chýb, ktorú robí mnoho vodičov, je nezníženie prevodového stupňa pred zrýchlením. Ide o závažnú chybu, ktorá sa môže skončiť návštevou mechanika.

Prázdna cesta a pred vami auto, ktorého rýchlosť nepresahuje 50 km/h? V takejto situácii väčšina z nás dostane bielu horúčku a jediné, o čom sníva, je predbehnúť vozidlo na najbližšej rovinke. Je to dobrý krok, pokiaľ ste opatrní a dodržiavate pravidlo podradenia pred predbiehaním. V opačnom prípade môže predbiehací manéver poškodiť váš motor. Mohli by ste si zničiť vozidlo a vystaviť sa nebezpečenstvu!

Ako predbiehať, aby ste neskončili u mechanika?

Predbiehanie vozidla idúceho pred vami je na cestách bežným manévrom, ale len málo ľudí vie, ako ho robiť správne. Stlačenie pedálu až na doraz a prudké zrýchlenie nie je pre prevodovku dobré. To isté platí pre predbiehanie pri nízkych otáčkach motora. Veľké zaťaženie pri nízkom výkone znamená pre auto skutočné utrpenie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  O tejto hodine by ste nemali jesť ovocie. Nerobí to dobre vášmu telu

V takejto situácii je motor menej účinný, čo znamená, že spálené palivo neprináša zrýchlenie, ale len produkciu tepla. Výsledkom je strata nafty, prehrievanie vnútornej strany kapoty a najmä valcov.

Toto pôsobenie spôsobuje nerovnomerné spaľovanie zmesi a problémy so zapaľovaním. Nesprávne rozložená sila vo valci je príčinou rýchlejšieho opotrebovania motora. Zvlášť dôležité je nezrýchľovať pri nízkych otáčkach, pretože sa tým zvyšuje riziko príliš rýchleho zapálenia zmesi.

Pred zrýchľovaním znížte prevodové stupne!

Dve svetové automobilové značky, Toyota a Denso, zverejnili výsledky svojho výskumu o tom, čo sa stane s našou jazdou, ak neznížime prevodový stupeň. Ukázalo sa, že keď sa tak stane, na povrchu motora sa objavia korozívne zvyšky paliva a oleja, ktoré môžu spôsobiť predčasné vznietenie, a to je jednoduchý spôsob, ako opotrebovať piesty a zapaľovacie sviečky. V určitom okamihu začne vozidlo odmietať fungovať, pretože tieto komponenty budú v zlom technickom stave.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Kľúčové ošetrenie jabloní teraz v júni, aby ste mali veľkú úrodu jabĺk

Ak nevenujete pozornosť motoru, myslite na svoju bezpečnosť pri jazde. Existuje dôvod, prečo vám inštruktori autoškoly vždy pripomínajú povinné zníženie. Predbiehanie je dôležitý manéver, ale vždy majte na pamäti, že je aj nebezpečné a musí sa vykonať čo najrýchlejšie. Zníženie rýchlosti vám umožní maximálne využiť zrýchlenie vozidla na rýchle predbehnutie vozidla pred vami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *