Slnečnicový olej na panvici sa zmení na jed, ak vyprážate takto

rezne vyprazanie olej

Slnečnicový olej je pravdepodobne najobľúbenejším tukom v našej kuchyni. Je lacný, ľahko dostupný a poskytuje veľa vitamínu E, ako aj nenasýtených mastných kyselín omega-3, omega-6 a omega-9. Oplatí sa po ňom siahnuť, ale musíte sa držať pravidla. Mnohí ľudia to nevedia a škodia si.

Ukazuje sa, že slnečnicový olej namiesto pozitívneho vplyvu na zdravie môže byť dokonca jedovatý. Touto chybou stráca svoje najlepšie vlastnosti. Vysvetlíme vám, na čo si treba dávať pozor a čomu sa vyhnúť. V skutočnosti existuje len jedna vec, ktorej by sme sa mali vyhnúť.

Kedy je slnečnicový olej škodlivý?

Je ideálny do šalátov a mimo kuchyne je skvelý aj na starostlivosť o pleť a vlasy. Slnečnicový olej však nie je univerzálny tuk, ktorý je dobrý na všetko. Možno vás prekvapí, že na ňom nesmiete smažiť.

Nezabudnite pozrieť toto:  Umyjete si vodou mäso pred jeho prípravou? Robíte chybu

Pri vystavení vysokým teplotám sa stáva toxickým a uvoľňuje karcinogénne látky. Potvrdzuje to výskum vedcov z Oxfordu – počas vyprážania sa tuky rozkladajú a koncentrácia karcinogénnych látok v takto pripravených potravinách môže až 200-krát prekročiť normy. A ukazuje sa, že zdravý, bežne používaný olej sa mení na jed.

Odborníci sú toho názoru, že škodlivý účinok sa začína už pri 100 °C, čo je na vyprážanie pomerne málo. To znamená, že aj krátkodobá tepelná úprava týmto spôsobom ohrozuje naše zdravie. Samozrejme, negatívne účinky sa neprejavia okamžite. Po rokoch nám však telo vystaví „účet“ za naše „prehrešky“.

Treba si tiež uvedomiť, že tuky si vyžadujú správne skladovanie, aby si zachovali svoje vlastnosti. To je zvyčajne na chladnom mieste bez prístupu svetla. Vysoké teploty a vystavenie slnečnému žiareniu môžu viesť k tomu, že olej začne žltnúť. A taký nielenže nechutí, ale je aj škodlivý bez ohľadu na to, v akej forme ho neskôr skonzumujeme.

Nezabudnite pozrieť toto:  Ako správne zazimovať papriku a ušetriť na nákupe nových sadeníc?

Aký tuk na vyprážanie, ak nie slnečnicový olej?

Podľa mnohých odborníkov je najlepšou voľbou olivový olej. Fritovať môžete aj na našom domácom repkovom oleji. Dobre poslúži aj kokosový olej (ale pozor, obsahuje veľa nasýtených mastných kyselín) alebo avokádový olej.

Odporúčame vám obmedziť vyprážanie, ak je to možné. Namiesto toho môžete piecť, dusiť alebo variť. Bude to zdravšie, ľahšie a vôbec nie menej chutné. Samozrejme, z času na čas nie je zlé dať si opečené bravčové kotlety alebo klasické vyprážané hranolky. Je však lepšie jesť ľahšie každý deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *