Slováci by nemali točiť presun vojenskej techniky, môžu to zneužiť Rusi

vojensky konvoj

Ministerstvo obrany informovalo o plánovaných presunoch vojsk a vojenskej techniky v najbližších dňoch. Tieto opatrenia sú súčasťou cvičení slovenských ozbrojených síl a pravidelných rotácií. Hoci ide o bežnú obmenu vojakov, úrady varujú pred zverejňovaním záberov z týchto presunov, aby nedošlo k ich zneužitiu šíriteľmi falošných správ. Píše o tom portál RTVS

Presuny armádnej techniky a vojakov v krajinách NATO, vrátane Slovenska, získali na intenzite odvtedy, čo Rusko napadlo Ukrajinu a spojenci sa jej vojensky začali angažovať. Niektorí občania často zaznamenávajú tieto presuny na videá a zdieľajú ich na sociálnych sieťach. Avšak problém nastáva, keď sa tieto videá dostanú do nesprávnych rúk alebo na dezinformačné weby. Bezpečnostný analytik Radovan Bránik uviedol, že tieto videá sa často zneužívajú na propagandistické účely, keď sú vložené do nepravdivého kontextu, čo môže mať alarmujúce účinky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ľudia zo štátu navštevujú státisíce Slovákov. Toto vám budú kontrolovať

Slovenská informačná služba a vojenské spravodajstvo monitorujú takéto konanie, ktoré môže ohroziť samotný presun techniky a bezpečnosť vojakov. Minister obrany Martin Sklenár oznámil, že ministerstvo eviduje takéto prípady a vyzýva občanov, aby pri svojom konaní zvážili, že za nevhodné správanie môžu niesť aj nejakú formu zodpovednosti. Zverejňovanie týchto videí môže ohroziť slovenských vojakov.

Nahrávanie videí vo vojenských areáloch alebo v ich blízkosti je jednoznačne zakázané a protizákonné. V prípade porušenia sa môžu ukladať pokuty až vo výške 1 700 eur. Bezpečnostný analytik Bránik upozornil, že ak by niekto systematicky vykonával takéto aktivity a zasielal nahrávky príjemcom priamo v Rusku alebo zastupujúcim ruské záujmy v Európskej únii, takéto konanie by mohlo spadať pod trestný zákon.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Okná vám vydržia čisté celý rok, ak ich raz umyjete takto

Príklady z iných krajín dokazujú, že táto situácia môže byť aj príležitosťou na špionáž. Napríklad v Poľsku bolo ešte v marci zadržaných deväť ľudí, ktorí namontovali kamery a GPS vysielače na transporty smerujúce na Ukrajinu.

Ministerstvo obrany vyzýva verejnosť, aby sa zdržala zverejňovania videí z presunov vojsk a vojenskej techniky, a tým pomohla chrániť bezpečnosť Slovenska a jeho spojencov v čase napätia vo svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *