Slováci, čoskoro vám nebude treba občiansky, všetko bude digitálne a online

digitalny obciansky

Mnohým z nás sa stalo, že sme doma zabudli peňaženku s dôležitými dokladmi. No čoskoro by to už nemusel byť žiadny problém, pretože všetky nevyhnutné dokumenty budeme mať vo svojom mobilnom telefóne.

Digitalizácia je postupne čoraz viac prítomná v našich životoch, a to nevyhnutne zahŕňa aj naše osobné doklady. Plastové občianske a vodičské preukazy by sa mohli už čoskoro stať minulosťou, keďže by nám mohol postačiť iba náš mobilný telefón.

Zmena už do dvoch rokov Konzorcium POTENTIAL, ktoré je na čele s Francúzskom a Nemeckom, začalo pracovať na pilotnom projekte s ambíciou vytvoriť jednotnú európsku digitálnu peňaženku. Plánované spustenie pilotnej prevádzky je naplánované na rok 2025, o čom informoval portál Euractiv.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vlašské orechy musíte skladovať takto, aby ostali dlho čerstvé

Európska komisia usiluje o unifikovanú podobu digitálnych dokladov vo všetkých krajinách Európskej únie. Technické práce na vytvorení moderných digitálnych dokladov sa už začali na jar tohto roku. Aké výhody môže tento projekt priniesť?

Záväzok k zavedeniu digitálnych dokladov je zrejmý z toho, že na tento typ projektov bola vyčlenená suma 90 miliónov eur, pričom polovicu financuje samotná Európska únia. Okrem krajín EÚ sa na projekte spolupodieľajú aj iné štáty, vrátane Nórska, Islandu a Ukrajiny.

Konzorcium vidí obrovský potenciál v občianskom sektore, kde by digitalizácia znamenala zjednodušený prístup k verejným a bankovým službám, a samozrejme, aj ku digitálnym formám osobných dokladov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Maximálne toľkoto sekúnd by ste mali sedieť na veľkej potrebe

Človeku by stačilo mať pri sebe len svoj mobilný telefón. Napríklad, ak by ho zastavila policajná hliadka a on by si doma zabudol peňaženku s dokladmi, nemusel by mať obavy. Jeho občiansky a vodičský preukaz by boli uložené v jeho telefóne. „V Európe pritom nejde o žiadnu novinku. V susednom Rakúsku je digitálna verzia vodičského preukazu dostupná už viac ako rok.. Okrem toho sa digitálne doklady môžu vydávať aj vo Francúzsku či Nemecku. Ide o krajiny, ktoré sú do projektu priamo zapojené,“ upozorňuje portál autonoviny.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *