Uskladnite takto zemiaky a aj bez pivnice budú do jari pevné a čerstvé

zemiaky

Nákup od poľnohospodárov, ktorí predávajú zeleninu a ovocie z vlastnej úrody, je čoraz populárnejší. Poľnohospodári radi predávajú svoju úrodu, okrem iného aj zemiaky, hneď vo väčších množstvách, takže sa nimi môžete bezpečne zásobiť na celú zimu. Ak sa pre to rozhodnete, mali by ste vedieť, ako zemiaky skladovať, aby nezvädli alebo nevyklíčili.

Zemiaky sú jedným z najzákladnejších produktov v mnohých domácnostiach. Podávame ich ako prílohu k mäsu a rybám, hádžeme ich do polievok, šalátov a mnohých ďalších jedál.

Ak sú aj dôležitou súčasťou vášho každodenného jedálnička, môžete si ich pred zimou kúpiť vo veľkom vreci (zvyčajne sa doň zmestí 15 až 30 kg zemiakov). Ak to však urobíte, musíte si zásoby riadne chrániť. Ak ich umiestnite na príliš teplé a vlhké miesto, začnú vädnúť a klíčiť.

Ktoré zemiaky možno skladovať cez zimu?

Skôr ako si urobíte zásoby na zimu, mali by ste vedieť, že nie všetky odrody zemiakov sú vhodné na skladovanie. Určite by ste nemali skladovať skoré odrody. Vyberte si niektorú z neskorých odrôd (spoznáte ich podľa toho, že ich šupka je pomerne hrubá a neodlupuje sa pod tlakom prstov). Nezabudnite si tiež vybrať hľuzy, ktoré sú pevné, tvrdé a nemajú známky poškodenia alebo plesne.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedna z najzdravších druhov zeleniny na svete. Slováci sa jej vyhýbajú

Ak medzi kúpenými zemiakmi uvidíte naklíčené plesnivé alebo nahnité zemiaky, okamžite ich vyhoďte.

Ako skladujete zemiaky?

Ako už bolo spomenuté, zemiaky by sa nemali skladovať v teple alebo vo vlhku. Škodí im aj pobyt na slnku. Najlepšie je umiestniť ich na chladné miesto (optimálna teplota je 5 – 7 °C), ktoré je zatienené a má dobré vetranie. Ideálne sú na to pivnica a špajza. Vyhnite sa plastovým vreckám, pretože zemiaky v nich rýchlo vyklíčia a potom zhnijú.

Zemiaky umiestnite do nádoby s otvormi na vetranie. Dobre funguje napríklad drevená debnička. K hľuzám pridajte gaštany a žalude nazbierané na jeseň. Prvé z nich zabránia klíčeniu, zatiaľ čo druhé zabránia strate vlhkosti a vädnutiu. Zemiaky, ktoré chcete uskladniť na zimu, v žiadnom prípade neumývajte, pretože by sa rýchlejšie pokazili. Očistite ich len od prebytočnej zeminy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmrzlina nemusí zničiť vašu diétu. Stačí si vybrať tú správnu alebo si ju vyrobiť sám

Ako uskladniť zemiaky, keď nemáte pivnicu?

Ak nemáte pivnicu alebo špajzu (alebo ste vyčerpali priestor), ale máte záhradu, môžete zemiaky skladovať iným spôsobom. Vykopte do zeme jamu hlbokú 1 m a s priemerom asi 50 cm. Na dno umiestnite ochrannú sieť alebo vrstvu konárov.

Takto ochránite svoje zásoby pred hlodavcami, ktoré v zime určite budú hľadať potravu, kde sa len dá. Do diery umiestnite aj vrstvu slamy, ktorá zabezpečí tepelnú izoláciu. Do takto pripravenej dutiny umiestnite zemiaky. Nakoniec ich prikryte vrstvou slamy a zasypte zeminou, aby sa vytvoril kopček. Zemiaky takto prežijú zimu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *