Na čo je tento kovový kolík v zásuvke? 90% Slovákov to nevie

zasuvka

V elektrických zásuvkách, ktoré používate každý deň, ste si určite všimli, že okrem dvoch otvorov majú aj kovový kolík. V súčasnosti existuje na svete viac ako tucet typov elektrických zásuviek. Najrozšírenejšie sú zásuvky typu E (CEE 7/5), ktoré nájdete v Belgicku, Českej republike, Francúzsku a na Slovensku. Tento typ zásuvky má dva otvory (pre fázový a nulový vodič) a kovový kolík.

Rozmýšľali ste niekedy, na čo slúži? Vysvetlíme vám, na čo slúži.

Na čo slúži?

Kovová svorka v zásuvke sa z určitého dôvodu nazýva aj „uzemňovacia svorka“. Jej úlohu pred niekoľkými rokmi vysvetlila webová stránka „Spýtajte sa fyziky“, na ktorej vedci z fyzikálnej fakulty Varšavskej univerzity odpovedajú na otázky na internete.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tejto veci sa doma nedotýkajte, ak vonku začne búrka a blesky

V odpovedi na jednu z týchto otázok sa uvádza, že princíp uzemňovacej sústavy je pomerne jednoduchý: odvádza akýkoľvek elektrický prúd, ktorý by mohol uniknúť zo spotrebiča, na kábel (kovový vodič), ktorý končí na stĺpe (tyči) zakopanom v zemi.

Kovový kolík je určený na ochranu používateľa v prípade dotyku krytu spotrebiča pri skratovom spojení s fázovým vodičom. To sa môže stať napríklad vtedy, keď sa poškodený napájací kábel odpojí a jeho vodiče sa dostanú do kontaktu so spotrebičom.

Ak nie je k dispozícii uzemňovací vodič, prúd môže prejsť telom každej osoby, ktorá sa dotkne spotrebiča. Úraz elektrickým prúdom je okamžitý.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Listy paradajok a uhoriek žltnú? Vyrobíte si to doma a zachráni ich to

Prečo sú v zástrčke potrebné dva otvory?

V elektrickej zásuvke predstavujú okrem kovového kolíka známeho ako „zem“ ďalšie dva otvory, ktoré vidíte na prednej strane zásuvky, „fázu“ a „neutrál“. Tieto dva otvory slúžia na napájanie zapojeného spotrebiča a následné vrátenie energie do elektrického obvodu.

Ak by bol v zástrčke len jeden otvor, elektrický náboj by cirkuloval a hromadil sa na pripojenom zariadení. Tým by sa potenciál zariadenia rýchlo vyrovnal s potenciálom otvoru a prúd by prestal tiecť z dôvodu nedostatočného napätia.

3 Replies to “Na čo je tento kovový kolík v zásuvke? 90% Slovákov to nevie

  1. 90% Slovakov ma zemniaci kolik prepojeny s nulakom. Najma v panelakoch. Tak sa totiz zapajala elektrika v 80-tych rokoch. Dva hlinikove vodics, nie tri.

  2. Železné spotrebiče (práčka,žehlička,cirkulárka…) ktorých obaly sú vodivé a pri poruche el.vedenia vo vnútri prístroja je možnosť že sa elektrina dostane na vodivý kryt prístroja sú žltozeleným drôtom spojené so zemou aby pri takejto poruche vytvorili v el.obvode také prúdy, ktoré vyhodia istič skôr ako dôjde k úrazu el.prúdom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *