Slováci po novom stačí malá chyba a ste 60 dní bez vodičáku

auto svetla

V poslednom období došlo k zásadným zmenám v procese vybavovania vodičských preukazov, ktoré môžu mať pre niektorých žiadateľov nepríjemné dôsledky. Ministerstvo vnútra upravilo pravidlá elektronického rezervačného systému s cieľom zvýšiť jeho odolnosť proti podvodníkom, ktorí v minulosti zneužívali systém rezervácií.

Nové opatrenia však môžu nevinných žiadateľov nechtiac dostať na čierny zoznam, čo by im zabránilo využívať rezervačný systém na obdobie 60 dní.

Zmeny, ktoré boli implementované ešte v minulom roku, mali za cieľ zabrániť zneužívaniu systému voľne prístupnými metadátami. Predtým dochádzalo k situáciám, keď subjekty rezervovali termíny vo veľkom množstve aj na fiktívne osoby, čo viedlo k tomu, že na zarezervované termíny sa nikto nedostavil. Tento krok z ministerstva má zabezpečiť spravodlivejšie rozdelenie termínov medzi všetkých žiadateľov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Gulôčka z alobalu urobí v kúpelni zázraky. Vyskúšajte tento trik

Podľa portálu Topspeed, jedno z nových pravidiel zahŕňa 60-dňovú blokáciu pre žiadateľov, ktorí si rezervujú termín a následne ho nezrušia aspoň 12 hodín pred plánovaným termínom. Táto sankcia platí pre všetky agendy, kde je možné sa elektronicky objednať, a to od dátumu nevyužitej rezervácie.

Ďalším opatrením je obmedzenie, ktoré umožňuje žiadateľom rezervovať si termín na vybavenie vodičského preukazu maximálne dvakrát v rámci 15 kalendárnych dní. Tieto pravidlá môžu predstavovať významnú komplikáciu pre motoristov, ktorí z vážnych dôvodov, ako je choroba, nestihnú termín zrušiť. Zatiaľ nie je jasné, či štát poskytuje výnimky pre takéto individuálne prípady, čo môže v praxi viesť k dlhým čakacím dobám, najmä vo väčších mestách.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedna z najzdravších druhov zeleniny na svete. Slováci sa jej vyhýbajú

Tieto zmeny sú súčasťou širšieho úsilia o zefektívnenie administratívnych procesov, ale zdá sa, že môžu priniesť aj neželané komplikácie pre poctivých žiadateľov. Diskusia o tom, ako tieto pravidlá upraviť tak, aby slúžili všetkým stranám najlepšie, je teraz dôležitejšia než kedykoľvek predtým.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *