Váš pes sa na vás pri jedle pozerá smutnými očami, ale vy mu ponúkate jedlo zo svojho taniera? Kúsok šunky alebo rezeň mu neuškodí, však? No nie, takéto maškrtenie môže viesť k nadváhe, ktorá môže byť pre vášho domáceho miláčika veľmi nebezpečná. Ak vám veterinár navrhne, že by váš domáci miláčik mal trochu zhodiť, okamžite urobte príslušné kroky.
Hoci huňatý psík vyzerá roztomilo ako maskot, je dôležité si uvedomiť, že ide o živé zviera, ktoré tiež trpí nadbytkom telesného tuku. Namáhané kĺby odmietajú poslúchať a srdce má oveľa viac práce, čo skracuje psíkovi život až o niekoľko rokov. Zníženie nadváhy vášho domáceho miláčika by malo byť vašou prioritou, preto vám prinášame niekoľko tipov, ako sa o svojho miláčika postarať a dostať jeho hmotnosť späť na správnu cestu.
Obezita u psa nie je ničím výnimočným
Určite viete, aký ťažký je život ľudí, ktorí denne bojujú s obezitou. To isté platí aj pre psa, ktorý má o niekoľko kilogramov viac. Okrem toho, že váš psík vyzerá rozkošne, začne byť chorý a pomaly sa mu opotrebovávajú kĺby. Najhoršie, čo sa môže stať, je degenerácia a dysplázia, ktoré spôsobujú problémy s chôdzou. V najčernejšom scenári sa zvieratko prestane hýbať.
Ďalším dôvodom, pre ktorý sa chudnutie psa javí ako ťažká úloha, je zápal vo vnútri tela. Niektoré z nich sa zmenia na nádory, ktoré postupne ničia vnútorné orgány. Zdravý pes by nemal mať viac ako 25-30 % telesného tuku. Vykŕmiť psa je veľmi jednoduché, ale schudnúť môže byť skutočná výzva. Nižšie sme pre vás pripravili niekoľko tipov od odborníkov, ktoré môžete zaviesť do každodenného režimu vášho domáceho miláčika.
Chudnutie psa
V prvom rade sa zamyslite nad stravou vášho domáceho miláčika. Aké krmivo konzumuje? Koľkokrát denne? Žerie niečo medzi jedlami? Ak svojho psa kŕmite len suchým krmivom, skontrolujte zloženie. Ak obsahuje veľa obilnín a mechanicky separovaného mäsa, je vhodné ho zmeniť, pretože okrem upchávania žalúdka nemá žiadny iný prínos. Podobne je to aj v prípade mokrého krmiva, ktoré by malo mať minimálne 70 % mäsa vo svojom zložení. Zmena krmiva by mala byť postupná, aby pes nedostal šok, ktorý sa môže skončiť odmietaním potravy a zvracaním.
O frekvencii kŕmenia a množstve krmiva v miske sa poraďte s veterinárom. Každé plemeno je iné, preto by sa to malo posudzovať individuálne. Nekŕmte svojho psa ľudským jedlom! Váš psík bude chcieť ochutnať všetko, čo zjete, ale väčšina výrobkov pre neho nie je vhodná.
Uistite sa, že váš chlpatý priateľ má dostatok fyzickej aktivity. Okruh okolo bloku nestačí. Berte ho na dlhé, pokojné prechádzky, kde môže behať a komunikovať s inými psami. Rozumie sa, že najlepšie je urobiť dve krátke prechádzky pre fyziologické potreby a jednu dlhú prechádzku, kde má pes možnosť spáliť nejaké kalórie.