Slováci pozor, šíri sa infekčné ochorenie, nezaberá ani očkovanie

nemocnica choroba

Po pandémii COVID-19 sa naša spoločnosť stala ostražitejšou v oblasti verejného zdravia, čo sa odzrkadľuje vo zvýšenom používaní ochranných prostriedkov. Napriek tomu sú tu ďalšie výzvy. S príchodom zimy sa stretávame s nárastom respiračných ochorení, ktoré nás neustále ohrozujú. Jedným z takýchto ochorení, ktoré sa zdalo byť skoro zabudnuté, je čierny kašeľ (dávivý kašeľ), známy tiež ako pertusis. Píše o tom portál zoznam.sk

Toto bakteriálne ochorenie, ktoré v minulosti predstavovalo veľkú hrozbu hlavne pre dojčatá a malé deti, sa počas posledných rokov opäť dostáva do popredia zdravotníckych štatistík, nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Od roku 2019 bolo zaznamenaných viac ako 1500 prípadov, s viac než 30 hlásenými prípadmi od začiatku tohto roka.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Je potrebné umyť šupku banánu pred konzumáciou ovocia? Táto odpoveď vás šokuje

Znepokojivým javom je, že čierny kašeľ postihuje aj jedincov s pozitívnymi testami na protilátky, teda aj tých, ktorí boli očkovaní. Predtým, ako bolo ochorenie často spojené s deťmi, dnes sa ukazuje, že je problémom aj pre staršiu populáciu. V Európe sme od nového roka zaznamenali štyri tragické prípady úmrtia malých detí na dôsledky tohto ochorenia.

Príznaky podobné COVID-19

Podobnosti v príznakoch s COVID-19 môžu viesť k zámene ochorení. Čierny kašeľ, spôsobený baktériou Bordetella pertussis, spôsobuje záchvaty kašľa, ktoré môžu vyústiť až do zvracania, zápalu a tvorby hlienu v dýchacích cestách. V pokročilých prípadoch môže dôjsť k vážnym problémom s dýchaním, čo môže mať tragické následky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Vyrobíte si to hnojivo sami. Kvety vám budú doma rásť ako divé

Preočkovanie ako možná prevencia

Ako uviedol lekár Peter Sabaka v rozhovore pre RTVS, aktuálne očkovanie sa zameriava predovšetkým na malé deti, pričom imunita v dospelosti môže postupne slabnúť. Aj keď v dospelosti čierny kašeľ obvykle nevedie k tak vážnym stavom, vďaka zostatkovej imunite, je jeho výskyt znepokojujúci. Podľa Sabaku, preočkovanie dospelých osôb nie je v súčasnosti považované za riešenie, avšak očkovanie detí je nevyhnutné.

Odporúčania pre verejnosť

V prípade, že trpíte dlhotrvajúcim kašľom, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Len odborník môže správne diagnostikovať typ respiračného ochorenia a predpísať adekvátnu liečbu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *