• 3 júna, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Slováci pracujúci cez víkend a v noci si prilepšia. Vieme o koľko im stúpne výplata

Slováci pracujúci cez víkend a v noci si prilepšia. Vieme o koľko im stúpne výplata

Od júna tohto roku sa zamestnanci, ktorí pracujú cez víkend a v nočných hodinách, môžu tešiť na vyššie príplatky. Doteraz bola výška príplatkov za neštandardný pracovný čas stanovená zákonom, no teraz sa táto suma bude viazať na minimálnu mzdu. Táto zmena prinesie zamestnancom v sobotu, nedeľu a v noci zvýšené príjmy, no zamestnávateľom zvýši náklady. Píše o tom RTVS

Už prvý júnový víkend budú mať tí, ktorí strávia pracovne v tomto období, lepšie ohodnotenú prácu. Príplatok za prácu v sobotu sa zvýši o približne 20 centov, čo predstavuje sumu niečo vyše dvoch eur. Za nedeľu sa príplatok zvýši o približne 40 centov, čím sa dostane na sumu viac ako 4 eurá.

Väčšie príplatky sa týkajú aj zamestnancov pracujúcich v nočných hodinách. Ich príplatok sa zvýši o približne 1,61 eura. Monika Uhlerová, prezidentka Konfederácie odborových zväzov, vysvetlila, že od 1. júna 2023 sa príplatky znovu viažu na minimálnu mzdu a budú rásť v súlade s jej valorizáciou. Táto zmena znamená vyššie ocenenie práce v neštandardných časoch, čo sa týka zamestnancov v zdravotníctve, priemysle, cestovnom ruchu, potravinárstve a gastrosektore. V dôsledku toho sa zvýšia náklady zamestnávateľov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Táto strana strúhadla sa nepoužíva a pri tom je to najväčší pomocník

Nárast príplatkov si však vyžiada zvýšenie cien. Podľa Milana Lapšanského, predsedu predstavenstva Slovenského zväzu pekárov a cukrárov, by malo zvýšenie cien oscilovať medzi 6 a 12 percentami, či už ide o veľké priemyselné pekárne alebo malé remeselné podniky.

Potravinári očakávajú rozhodnutie parlamentu o novele zákona o sociálnom poistení, ktorá by im mala kompenzovať zvýšené náklady a zabrániť zdražovaniu potravín. Zamestnávatelia v iných odvetviach sa tiež budú musieť vyrovnať s rastúcimi nákladmi.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ani neviete a možno máte doma veci za tisíce. Slováci držia doma porcelán

Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov, varuje, že keď príplatky za neštandardný pracovný čas boli realizované alebo sa dostali do zákona za predchádzajúcej vlády, mnohé prevádzky vyjadrili, že je nereálne pokračovať v práci cez sobotu alebo nedeľu. Je možné, že môže prísť k ďalšiemu uzatváraniu prevádzok. Odborári sa usilujú o zredukovanie práce v noci a cez víkendy, pretože podiel týchto pracovných časov na Slovensku je vyšší ako v priemere v Európskej únii.

Zvýšenie príplatkov za prácu v noci a cez víkendy sa dotkne približne tretiny všetkých zamestnancov na Slovensku.

Podobné články

Je to tu: Budú zatvárať obchody s potravinami? Inflácia na Slovensku ekonomicky ničí známu sieť

Je to tu: Budú zatvárať obchody…

Slováci čelia dosiaľ nevídaným ekonomickým výzvam,…
Obrovská spoločnosť z Ukrajiny prichádza na Slovensko. Veľmi pomôže Ukrajincom

Obrovská spoločnosť z Ukrajiny prichádza na…

Ukrajinská doručovacia spoločnosť Nova Post si…
Covid sa vracia na Slovensko. Už sa rušia prvé podujatia. Zavedú sa plošné opatrenia?

Covid sa vracia na Slovensko. Už…

Koronavírus sa na Slovensku nevzdáva. Napriek…
Svet píše otrasne o Slovensku: Toto naše mesto je najhoršie na celom svete

Svet píše otrasne o Slovensku: Toto…

Bratislava sa dostala do nechválnej spoločnosti…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *