Hoci je to veľmi zriedkavé, môže sa stať, že sa v záchodovej mise objaví myš. Znie to trochu ako z hororu. Myš alebo potkan sa preplazí potrubím do vašej misy a uhryzne vás do zadku. Je tento príbeh vôbec skutočný? Môže sa vo vašej toalete naozaj objaviť živá myš?
Technicky je to možné. A na mnohých miestach sa to skutočne stalo, hoci tieto príbehy sú častejšie v Austrálii a Amerike ako u nás na Slovensku. Vnútro potrubia totiž nie je úplne hladké a myši a potkany sú prispôsobené na vertikálne lezenie po takmer hladkých povrchoch.
Potkany milujú kanalizáciu
Sú tiež výbornými plavcami. Ľahko vlezú do kanalizácie a doplávajú k našim záchodom. V kanalizácii sa cítia bezpečne. Sú tmavé, vlhké a nehrozí v nich žiadne nebezpečenstvo. A často sa v nich nájde aj niečo na jedenie. Preto je dobré nesplachovať do záchoda žiadne potraviny. Hlodavce sa riadia čuchom, ktorý ich môže zaviesť do domov a reštaurácií.
V podstate sa im nedá zabrániť, aby sa dostali do kanalizácie. Môžete však zabrániť tomu, aby sa dostali do vášho domu cez kanalizáciu a vyliezli von cez záchodovú misu. V skutočnosti existujú ventily, ktoré nedovolia, aby sa cez potrubie vrátilo niečo fyzické.
Myš môže šliapať vodu tri dni
Ak by ste vo svojej záchodovej mise objavili myš alebo iného hlodavca, ide o mimoriadne zriedkavú udalosť. Môžete sa s ňou však stretnúť, ak je vaše kanalizačné potrubie v havarijnom stave. Alebo po silných dažďoch, keď je systém zaplavený.
Myš dokáže zadržať dych až na 3 minúty a dokáže šliapať vodu až 3 dni. Vo všeobecnosti sa však hlodavce vyhýbajú hladkým PVC rúram a tým, ktoré sú pre ne príliš široké. Majú radi stiesnené priestory.
V prípade, že by vás táto udalosť postihla, vyvstáva otázka, čo s takýmto nálezom robiť? Dá sa živá myš opäť spláchnuť do toalety? Nie je to veľmi dobrý nápad. Jednak sa bude snažiť vyskočiť skôr, ako ju spláchnete, a tiež je pravdepodobné, že v potrubí dokáže zostať. A bude sa stále vracať. V takom prípade je lepšie zavolať inštalatérov.
Je dobré si uvedomiť, že ak sa myš objavila vo vašej kúpeľni alebo na toalete, pravdepodobne sa tam dostala cez dieru v stene alebo v podlahe.
Pozor na šváby
Skôr ako myši a potkany sa k vám cez odpad v záchode alebo umývadle môžu dostať šváby. Tie bežne žijú v odtokoch. Majú tam dostatok potravy a vody a je pre ne pomerne jednoduché preplaziť sa k vám cez kanalizáciu.
Hady a jašterice sa v našich klimatických podmienkach v záchodovej mise pravdepodobne nenachádzajú. A ak áno, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o zatúlané domáce zviera suseda.