Slováci tento dôležitý doklad už nebudete musieť mať v aute. Veľká zmena pre vodičov

policia auto pomahat a chranit 1

Dobrá správa čaká na všetkých motoristov. S blížiacim sa rokom 2025 prichádza významná zmena, ktorá očakávane zlepší pohodlie vodičov na cestách. Už nie je potrebné nosiť so sebou fyzickú zelenú kartu, povinný doklad o poistení vozidla, nakoľko jej elektronická verzia bude plne akceptovaná. Píše o tom zoznam.sk

Informuje o tom portál Finsider, ktorý upozorňuje na rozhodnutie valného zhromaždenia Rady kancelárií CoB (Council of Bureaux), európskej organizácie zastrešujúcej poisťovne pôsobiacich v sektore motorového poistenia. Od januára 2025 tak bude možné zelenú kartu predložiť v digitálnej podobe PDF, čím sa všetkým členským krajinám ukladá povinnosť akceptovať tento formát.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  V marci sa takto postarajte o jahody. V lete budete zbierať plné košíky

Eva Jacková, hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní a Slovenskej kancelárie poisťovateľov, potvrdzuje záväznosť tohto rozhodnutia. Poisťovne budú musieť klientom poskytovať potvrdenie o poistení vozidla nielen v papierovej, ale aj v elektronickej forme. Zaujímavosťou je, že zelená karta už nemusí byť vydaná v zelenej farbe, postačuje čierno-biela verzia.

Avšak, na Slovensku by mohlo dôjsť k problémom. Napriek tomu, že toto nariadenie je platné pre všetky členské štáty Európskej únie, existuje obava, že slovenská polícia nebude pri dopravných kontrolách akceptovať zelenú kartu zobrazenú na mobilnom zariadení. Podľa tlačového odboru Ministerstva vnútra SR, bude elektronická forma akceptovaná len v prípade, že bude zavedená príslušná legislatíva.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zmiešajte 3 prísady. Podlaha sa bude lesknúť ako diamant

Zatiaľ čo Ministerstvo financií SR, ktoré má na starosti poistenie vozidiel, tvrdí, že zelená karta v mobilnom telefóne nie je zakázaná, Ministerstvo vnútra má iný názor a trvá na predložení dokumentu v papierovej forme.

Do januára 2025 je ešte čas, aby sa slovenské ministerstvá dohodli na postupe a pristúpili k tomuto novému rozhodnutiu. Zjednodušenie by bolo vítané mnohými vodičmi, keďže mobilný telefón je v dnešnej dobe stálym spoločníkom na cestách a riziko zabudnutia zelenej karty by tak bolo eliminované.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *