Slováci, toto je rebríček najspoľahlivejších áut roku 2023, veľa ich jazdí aj u nás

olav tvedt yq efMJMuPg unsplash

Výskumná organizácia Consumer Reports, ktorá sa zaoberá hodnotením spoľahlivosti áut, opäť vyšla s novými údajmi. Ich databáza zahŕňa údaje získané priamo od majiteľov vozidiel a tento rok obsahuje údaje až o 300 000 autách. Výsledky hodnotenia priniesli niekoľko prekvapení, pričom na konci rebríčka sa ocitli aj veľmi populárne značky, ktoré by sme tam nečakali. Naopak, ázijské autá vykázali výnimočnú spoľahlivosť. Píše o tom portál zoznam.sk

Consumer Reports je americká nezisková organizácia zameraná na výskum a podporu spotrebiteľov. Ich hodnotenia závisia priamo od spätných väzieb majiteľov áut. Tento rok získali informácie z obrovského vzorku 300 000 áut, ktoré zahŕňali modely od roku 2000 až po súčasnosť. Tento rok v rebríčku hodnotenia zohľadnili až 17 rôznych problémových oblastí vozidiel.

Hodnotenie spoľahlivosti áut sa vyjadruje bodovým systémom s maximálnym možným počtom 100 bodov. Priemerne sa autá pohybujú medzi 41 a 60 bodmi. Aby sa značka dostala do rebríčka, musia mať dostatočné množstvo údajov o viacerých modeloch vozidiel. V aktuálnom hodnotení sa na prvé trojke umiestnili značky Toyota, Lexus a BMW, ktoré sú považované za najspoľahlivejšie na trhu. Zaujímavým faktom je, že nemecká automobilka BMW poskočila o 10 miest oproti minulému roku a pridala sa k dvom tradičným líderom spoľahlivosti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zmiešajte a naneste na škáry a silikón. Budú snehobiele

Mazda, ktorá bola druhým najväčším výrobcom áut minulý rok, klesla o dve miesta a obsadila štvrtú pozíciu, pričom Honda skončila na piatej priečke. Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú vozidlá značiek Ford, Tesla, Chevrolet, Volkswagen, Jeep a Mercedes-Benz.

Jedným z prekvapujúcich zistení je, že ázijské automobilky stále dominujú v spoľahlivosti s priemerným skóre 59 bodov. Sedem z desiatich najspoľahlivejších značiek patrí práve ázijským automobilkám. Európske automobilky sa umiestnili na druhom mieste so skóre 51 bodov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Banánový čaj má úžasné účinky. Vyskúšajte ho a uvidíte

Zaujímavosťou je, že takmer všetky automobilky dosiahli aspoň jedno vozidlo s priemerným alebo lepším hodnotením spoľahlivosti, a mnohé z nich mali dokonca celý rad áut s vynikajúcou spoľahlivosťou.

Ďalším zaujímavým zistením je, že hybridné autá sa nielenže podieľajú na úspore peňazí pri tankovaní, ale patria aj k najspoľahlivejším vozidlám v roku 2023. V rámci hodnotenia z rokov 2000 až 2022 a s niekoľkými modelmi z roku 2023 sa ukázalo, že hybridné automobily a stredne veľké a veľké sedany sú medzi najspoľahlivejšími vozidlami.

Hybridné autá tak poskytujú spoľahlivosť, lepšiu spotrebu paliva a nižšie náklady na údržbu, pričom neponúkajú žiadne obmedzenia v rýchlostiach alebo pohodlí. Medzi najvýkonnejšie hybridy patria Lexus NX 2023, Ford Maverick 2023 a Toyota Corolla 2023.

Ak vás zaujíma, kde sa vaša značka auta umiestnila v rebríčku spoľahlivosti, nájdete kompletný zoznam na ďalšej strane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *