Instantná káva bola kedysi považovaná za podradnú náhradu tej pravej zrnkovej. Mnohí milovníci kávy ju vnímajú ako menej kvalitnú, ba dokonca zdraviu škodlivú. Je to však naozaj tak? Alebo sú jej negatívne účinky preceňované? Odborník na výživu, Dr. Bartek Kulczynski, sa vo svojom videu na YouTube venoval rozdielom medzi instantnou a zrnkovou kávou.
Ako sa vyrába instantná káva? Rozdiely oproti zrnkovej
Proces výroby instantnej kávy sa v mnohom podobá klasickej zrnkovej. Po zbere sa kávové zrná čistia, pražia a melú. Zásadný rozdiel nastáva v ďalších krokoch – mletá káva sa varí a následne suší dvoma spôsobmi:
- Sušenie mrazom – pri extrémne nízkych teplotách sa voda odstráni bez straty živín.
- Sušenie horúcim vzduchom – kávový extrakt sa rozpráši a vysuší pri vysokých teplotách.
Dôležité je, že pri výrobe instantnej kávy sa nepridávajú žiadne chemikálie, čo vyvracia častý mýtus o jej umelosti. Podľa platných predpisov navyše nesmie byť produkt nazývaný „kávou“, ak obsahuje iné prísady.
Je instantná káva škodlivá? Záleží na výbere
Obavy z nezdravosti instantnej kávy často pramenia zo zámeny s ochutenými kávovými nápojmi. Produkty typu „3 v 1“, ktoré obsahujú cukor, stabilizátory či glukózový sirup, majú len málo spoločného s pravou kávou. Pri výbere preto treba dbať na zloženie – kvalitná instantná káva by nemala obsahovať žiadne prídavné látky.
Má instantná káva výhody oproti zrnkovej?
Podľa výskumu zverejneného v časopise Food Chemistry môže mať instantná káva dokonca určité benefity. Obsahuje viac antioxidantov ako jej zrnkový ekvivalent, čo prospieva organizmu.
Na druhej strane sa v nej nachádza vyššie množstvo akrylamidu – látky, ktorá je podozrievaná z karcinogénnych účinkov. Dr. Kulczynski však upozorňuje, že hoci má instantná káva dvojnásobné množstvo tejto zlúčeniny oproti zrnkovej, stále neexistujú dôkazy o tom, že by jej bežná konzumácia predstavovala zdravotné riziko.
„Skutočnosť, že v instantnej káve je dvakrát viac akrylamidu, ešte nič nedokazuje, aj keď je zrejmé, že čím je obsah tejto zložky nižší, tým lepšie. Na druhej strane treba pripomenúť, že káva obsahuje spomínanú kyselinu chlorogenovú, ktorá má zasa protirakovinové účinky. (…) Konzumácia kávy vo všeobecnosti znižuje riziko vzniku rakoviny. V súlade s týmito informáciami sa domnievam, že prítomnosť akrylamidu, či už v zrnkovej alebo instantnej káve, by nemala byť dôvodom na obavy,“ uviedol Dr. Kulczynski.