Európa vrátane Slovenska sa údajne pripravuje na nepriaznivé počasie. Aspoň to tvrdia správy z Ruska, kde sa špekuluje, že starý kontinent čaká obdobie extrémneho počasia. Táto predpoveď nasleduje po zimnom období, keď sa využili obavy z nedostatku plynu, aby sa upozornilo na krutú zimu. Nakoniec sa však tieto obavy nepotvrdili.
Aké sú vyhliadky do budúcnosti?
Teraz je to podobná rozprávka, ale s opačným scenárom. V Európe sa očakávajú extrémne horúčavy, ktoré prinesú nezvyčajné sucho a spôsobia obyvateľom mnoho problémov, kvôli ktorým zabudnú na iné problémy, napríklad na Ukrajinu, a sústredia sa len na seba. To by Moskve nepochybne vyhovovalo.
Faktom je, že tieto predpovede naznačujú aj slová meteorológov, ktorí prostredníctvom viacerých inštitúcií vydali varovania, že tento rok môže byť naozaj horúci a nasledujúce päťročné obdobie dokonca extrémne horúce. Ktovie, možno to však dopadne ako zima, ktorá nám mala priniesť mrazy až do mínus 20, ale nakoniec bola nezvyčajne mierna až teplá.
Nemožno však poprieť, že vedci často varujú pred rizikom sucha a v minulosti sme mali roky, keď sme čelili nedostatku vody. Dá sa očakávať, že tento problém sa bude riešiť aj v tomto a budúcich rokoch. Nie je preto vylúčené, že vody bude málo.
To však neznamená, že všetko skončí zle a že v Európe nastane kríza v zásobovaní vodou, ako naznačuje RIA Novosti. Ešte sme ďaleko od bodu, keď nebudeme mať čo piť.
Na druhej strane, už teraz je dôležité vodou šetriť, čo nie je zlé. Rusi paradoxne poukazujú na Spojené kráľovstvo, ktoré plánuje zákaz plytvania vodou. Vo Francúzsku sa zavádzajú dve tarify za vodu, pričom lacnejší variant umožní obmedzený odber, zatiaľ čo ďalšie množstvo vody bude drahšie.
V skutočnosti však nejde o dramatickú krízu, ale skôr o opatrenie na zvýšenie povedomia o dôležitosti zodpovedného hospodárenia s vodou. Zároveň sa tým zvyšuje pravdepodobnosť úspešného zvládnutia situácie.
Dobrý deň,
v Trnovci nad/Váhom nie sú odborníci na očné choroby.
Bývam tam.