Internetoví šíritelia dezinformácií znovu vyrukovali s novým podvodom, ktorý sa týka existencie Slovenskej republiky. Títo konšpirátori popierajú fakt, že Slovensko je samostatným štátom, a presviedčajú ľudí, že ich oficiálne doklady sú len bezcenné kusy plastu. Okrem toho tvrdia, že nie je potrebné platiť poistenie, pôžičky ani hypotéky.
Na tento závažný prípad upozornil portál noviny.sk, ktorý sleduje a analyzuje vplyv dezinformácií na slovenskom internete. Je znepokojujúce, že takéto klamstvá a nepravdivé informácie nájdu svojich priaznivcov a môžu spôsobiť vážne finančné problémy a následky.
Základom tvrdení týchto dezinformátorov je, že Československo sa nikdy nerozpadlo a stále existuje ako jediný štát. Podobné teórie sa však objavujú aj na českej dezinformačnej scéne. Aj keď sa môže zdať, že takýmto zavádzajúcim tvrdeniam nikto neverí, je potrebné si uvedomiť, že niektorí ľudia v ťažkej finančnej situácii môžu hľadať akúkoľvek možnosť, ako uniknúť z dlhov a zodpovedností.
Pre nich môže byť lákavá predstava, že budú popierať realitu a legitimnosť finančných záväzkov, ktoré majú voči bankám a iným inštitúciám. Tieto klamstvá môžu slúžiť ako akýsi mentálny únik z finančnej tiesne.
Politológ Miloš Gregor vyjadril svoje stanovisko k tejto problematike pre portál noviny.sk: „Je smutné, že mnoho ľudí sa dostáva do ťažkej finančnej situácie a snaží sa nájsť spôsob, ako sa z nej vymaniť. Avšak pre nich byť zlákaný na takéto nepravdivé tvrdenia a popierať existenciu Slovenska je len ilúzia. Je to spôsob, ako sa vyhnúť zodpovednosti a uniknúť záväzkom, ktoré majú voči finančným inštitúciám.“
Je dôležité si uvedomiť, že Československo už skutočne neexistuje. Rozpadlo sa 31. decembra 1992 a odtiaľto vznikli dva samostatné štáty – Slovenská republika a Česká republika. Tí, ktorí popierajú existenciu Slovenska a Česka, však zarábajú na svojich klamstvách. Ponúkajú vystavenie tzv. „platných“ československých dokladov za poplatok. Je však dôležité si uvedomiť, že tieto doklady nie sú v žiadnom prípade platné a ich používanie je nezákonné.
Takéto klamstvá a dezinformácie majú negatívny vplyv na spoločnosť ako celok a môžu spôsobiť vážne finančné a právne problémy pre tých, ktorí im uveria. Je preto dôležité, aby sme si boli vedomí existencie týchto dezinformačných kampaní a nenechali sa zaviesť nepravdivými tvrdeniami. V prípade, že sa stretnete s podobnými tvrdeniami, je vhodné vyhľadať spoľahlivé informácie od overených zdrojov a konzultovať odborníkov, ktorí vedia rozlíšiť medzi pravdou a klamstvom.