Slováci zase chodia nakupovať lacnejšie potraviny do Poľska. Pozrite na tie ceny

polsko potraviny ceny

V predvečer veľkonočných sviatkov sa trhovisko v poľskom Nowom Targu stáva lákadlom pre mnohých Slovákov. Tento trend nie je obmedzený len na obyvateľov prihraničných oblastí. Príčinou je jednoduchá – Slovensko sa v súčasnosti vyznačuje najvyššími cenami potravín medzi krajinami Višegrádskej štvorky (V4), čo vedie mnohých k hľadaniu lepších ponúk v zahraničí. Píše o tom portál spravy.rtvs.sk

Návštevníci trhoviska v Nowom Targu, často hovoriaci slovensky, nezostávajú nenápadní. Medzi nákupmi, ktoré si odnášajú, dominujú potraviny, slamené dekorácie, cukrovinky, kvety, či záhradnícke potreby.

Poľskí predajcovia si všímajú pokles záujmu zo strany Slovákov v porovnaní s minulosťou, napriek tomu však každého zákazníka z hranice vítajú s otvorenými rukami. Podľa nich sa nákupy v Poľsku stále oplatia a bez slovenských zákazníkov by trhovisko zrejme neprežilo.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nalejte túto vec z kuchyni do práčky a bude prať ako nová bez zápachu

Návšteva trhu je často len časťou širšieho nákupného plánu, ktorý zahŕňa aj veľké nákupy v supermarketoch a doplnenie paliva. Aj keď rozdiel v cene benzínu nie je markantný, kombinácia s výhodnejšími cenami potravín a drogérie predstavuje pre Slovákov dostatočný dôvod prechádzať hranice.

Ceny potravin v Poľsku v roku 2024

Nákupy v Poľsku pritiahli aj obyvateľov z ďalej vzdialených miest, ako sú Poprad či Spišská Nová Ves, čo potvrdzujú ekonomické analýzy. Podľa Evy Sadovskej z WOOD & Company môžu Slováci v Poľsku nakúpiť potraviny až o 28 percent lacnejšie než doma.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Atentát na premiéra: Na Roberta Fica strieľal útočník, premiér padol na zem

Tento trend však prináša aj negatívne dôsledky pre slovenskú ekonomiku, keďže peniaze zarobené na Slovensku sú minuté v zahraničí, čo upozorňuje aj Sadovská pre RTVS

Zvýšený záujem o nákupy za hranicami tak reflektuje nielen hľadanie úspor jednotlivcami, ale aj výzvy, ktorým čelí slovenská ekonomika v oblasti konkurencieschopnosti cien potravín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *