Odborníci na výživu už roky poukazujú na to, že existuje len málo potravín, ktoré sú tak bohaté na živiny ako vajcia. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča konzumovať až 10 vajec týždenne. Existujú však určité skupiny ľudí, ktoré by mali vajcia zo svojho jedálnička obmedziť alebo úplne vylúčiť.
Vďaka obsahu luteínu chránia zrak a vďaka bohatému obsahu vitamínu D posilňujú kosti a zuby. Sú tiež zdrojom vitamínov A, B12 a selénu, vďaka čomu sú prospešné pre imunitný systém organizmu. Bohužiaľ, nie každý môže využívať výhody vajec.
Kto by nemal jesť vajcia?
Dietologička z Komplexu odborných kliník v Tarnówe Joanna Mamuszka v materiáli uverejnenom na webovej stránke kliniky upozornila, že neznášanlivosť vajec je veľmi častá. V takom prípade je zrejmé, že ich konzumácii by sme sa mali vyhýbať. Okrem toho odborníčka upozorňuje, že v prospech vylúčenia vajec zo stravy hovorí aj alergia na bielok slepačích vajec.
Ďalšou kontraindikáciou konzumácie vajec sú autoimunitné ochorenia. Ľudia trpiaci okrem iného na: reumatoidnú artritídu, aterosklerózu, ochorenia zubov a ďasien by mali konzumáciu vajec obmedziť na minimum, pretože môžu zvýšiť zápal a zhoršiť príznaky týchto ochorení.
Zvyšujú vajcia cholesterol?
Barbara Wojda a Zofia Chwojnowska z Národného centra pre vzdelávanie v oblasti výživy v materiáli uverejnenom na webovej stránke NCEŻ vysvetľujú, prečo by sa zdraví ľudia nemali obávať cholesterolu z vajec.
„Cholesterol vo vajíčkach väčšinou neovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi rovnakým spôsobom ako nasýtené tuky alebo trans-tuky, ktoré sú tak často prítomné v sladkostiach a koláčoch. Vaječný žĺtok má veľmi priaznivý pomer polynenasýtených mastných kyselín k cholesterolu a primerané množstvo fosfolipidov, takže konzumácia aj 2 – 3 vajec denne nespôsobuje u zdravého dospelého človeka zvýšenie hladiny cholesterolu. Súčasný výskum naznačuje, že konzumácia vajec – ako súčasť zdravej, vyváženej stravy – nezvyšuje významne hladinu cholesterolu u väčšiny zdravých ľudí vrátane detí,“ – uvádza sa v ňom.
Ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo vysokou hladinou cholesterolu v krvi by mali obmedziť príjem cholesterolu v potrave, ale toto odporúčanie sa týka najmä tučného mäsa a živočíšnych tukov vo všeobecnosti, ako aj vysoko spracovaných sladkostí (kvôli transmastným tukom, ktoré sú v nich prítomné). V prípade vajec je vhodné poradiť sa s lekárom.
Vajcia a cukrovka a problémy s hmotnosťou
Odborná nomenklatúra uvádza, že neexistujú presvedčivé vedecké dôkazy o súvislosti medzi konzumáciou vajec a rizikom vzniku cukrovky 2. typu. Národné centrum pre vzdelávanie v oblasti výživy uvádza, že mierna konzumácia, t. j. jedno vajce denne, nezvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Je však dôležité dávať pozor na to, čo vám pristane na tanieri vedľa vajca (majonéza a iné omáčky, chlieb s maslom alebo slanina).
Tieto výrobky sú kalorické, takže pri redukčnej diéte, ktorú zvyčajne držia ľudia, ktorí chudnú, môžu rýchlo „vyčerpať“ kalorický limit. Tieto výrobky sa neodporúčajú ani v strave diabetikov. Okrem toho by sa diabetici a ľudia na redukčnej diéte mali vyhýbať vyprážaným vajíčkam a mali by si vyberať vajíčka uvarené natvrdo alebo na mäkko, prípadne varené v pare.