Slovák našiel spôsob, ako šetriť na kúrení a mať stále doma veľmi teplo

kurenie 1

Každý chce mať doma teplo, ale nie každý vie, ako na to, aby sa mu nenavyšovali astronomické účty za kúrenie. Existuje viacero osvedčených spôsobov, ako udržať kohútik na kúrení zatvorený a zároveň znížiť výdavky na vykurovanie. A čo je najlepšie, väčšina z nich je zadarmo.

Na jeseň a v zime stojíme pred dilemou – šetriť na kúrení a mrznúť alebo si užívať teplo a platiť vysoké účty. Vôbec to tak nemusí byť! Svoj domov môžete mať v teple a nemusíte zaň platiť viac. Všetko závisí od toho, ako svoj domov pripravíte na vykurovaciu sezónu a ako budete s teplom hospodáriť.

Čo môžete urobiť, aby ste si udržali teplo vo svojom dome?

Pri udržiavaní tepla v dome zohrávajú veľkú úlohu okná a dvere. Ohriaty vzduch uniká cez všetky (aj na prvý pohľad neviditeľné) medzery a štrbiny. Preto by ste mali okná a terasové dvere dobre nastaviť. Musia tesne priliehať k rámom. Skontrolujte aj tesnosť medzi oknom a parapetom. Ak cítite (napr. keď sa dotknete rukou), že cez medzeru vniká chladný vzduch, utesnite ju priehľadným silikónom alebo tmelom na zasklievanie.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ďalší slovenský klenot končí. Kvalitná mliekareň Selce ukončila výrobu

Ak bývate v budove, ktorá bola postavená pred desiatkami rokov a nebola tepelne modernizovaná, môžete svoj dom zatepliť zvnútra. Tým udržíte teplo vo svojom dome. Môže sa to zdať ako drahá investícia, ale peniaze, ktoré do nej vložíte, sa vám vrátia v podobe úspory na účtoch za vykurovanie.

Ako správne využívať vykurovanie, aby ste nepreplácali, ale ani nemrzli?

To, ako používate radiátory, ovplyvňuje aj to, či je vo vašom dome teplo. Niektoré činnosti spojené so zmenou teploty v interiéri môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.

  • Denne sa snažte udržiavať v izbách a kúpeľni stálu teplotu. Neustále znižovanie a zvyšovanie (najmä o niekoľko stupňov) môže byť kontraproduktívne.
  • V noci môžete kúrenie mierne znížiť (napr. o 1 °C). Dobrý nápad je tiež jemne znížiť termostaty v nepoužívaných miestnostiach, najmä keď ste dlhší čas mimo domu.
  • Nevetrajte svoj domov, keď sú radiátory zapnuté. Keď sa do domu dostane chladný vzduch, začnú silnejšie kúriť, aby udržali stálu teplotu.
  • Vetrajte svoj domov krátko, ale intenzívne. Stačí 15 minút denne, najlepšie popoludní, keď je vonku najteplejšie.
  • Nezakrývajte radiátory. Odsuňte od nich nábytok, nezakrývajte ich ani závesmi a nesušte na nich bielizeň. Akákoľvek fyzická prekážka spôsobí, že teplo sa nebude dobre šíriť po miestnosti.
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Slováci dnes čakajte výdatné sneženie. V týchto mestách napadne až 35 cm snehu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *