Slovákov už budú očkovať aj v lekárňach, schválili naši poslanci v parlamente

injection 5722329 1920

Očkovanie dospelých proti chrípke bude od budúceho roku dostupné v lekárňach. Túto zmenu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok ako pozmeňujúci návrh z výborov k zákonu o liekoch.

Nové opatrenie vstúpi do platnosti 1. januára 2024. Jeho cieľom je zvýšiť mieru očkovania a lekárne budú mať možnosť túto činnosť vykonávať dobrovoľne.

Dôležitou výhodou rozšírenia možnosti očkovania proti chrípke v lekárňach je vysoká dostupnosť verejných lekární. To zabezpečí rýchly prístup k očkovaniu pre všetkých záujemcov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Žiakom na Slovensku idú zakázať mobily v školách. Takto to má fungovať

Zároveň sa argumentuje, že očkovanie prispieva k zníženiu nákladov na zdravotnú starostlivosť, zlepšuje zdravotný stav obyvateľstva a zvyšuje produktivitu práce a predpokladanú dĺžku života vo zdraví.

Očkovanie v lekárňach bude možné realizovať na základe písomného odporúčania lekára, ktoré môže byť súčasťou predpisu na vakcínu. Odporúčanie nesmie byť staršie ako tri dni.

Za správne podanie očkovacej látky budú zodpovední poskytovatelia lekárenskej starostlivosti.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Urobte to teraz a zeler vám vyrastie veľký ako tekvica

Pôvodne sa plánované očkovanie v lekárňach vypustilo zo vládnej novely. Ministerstvo zdôvodňovalo túto zmenu nedostatočnou podporou.

Avšak poslanci mali možnosť predložiť vlastný návrh, ktorý obnovil možnosť očkovania v lekárňach. Komory lekárov a lekárnikov, ako aj niekoľko odborných lekárskych spoločností kritizovali vynechanie pôvodného zámeru očkovania v lekárňach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *