Slovensko vypína dôležitú elektráreň. Chystá sa však nová a úložisko batérii pod Tatrami

jadrova elektraren slovensko

Zatiaľ čo sa Slovensko uberá cestou energetickej sebestačnosti, očakáva sa, že potreba elektriny bude v budúcnosti rásť exponenciálne. Tento vývoj vyvoláva otázky o budúcich zdrojoch energie, najmä vzhľadom na blížiace sa odstavenie jednej z hlavných elektrární. Informuje o tom portál zoznam.sk

Ako odpoveď na tieto výzvy, premiér Robert Fico potvrdil, že sa začínajú prípravné práce na novú jadrovú elektráreň.

Súčasná situácia je však komplikovaná uzatvorením tepelnej elektrárne Vojany, ktorá hľadala možnosti prechodu od spaľovania čierneho uhlia.

Tento zdroj sa stal pre Slovensko prežitkom, a napriek snahám o nájdenie alternatívy sa ukončenie jej prevádzky plánuje v prvom polroku 2024. Elektráreň Vojany, zamestnávajúca 116 pracovníkov, prechádza obdobím premeny s dôrazom na rekultiváciu a sanáciu terénu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Na vrásky a nespavosť. Tento nálev je vynikajúci na upokojenie a omladenie

Napriek stratám v uhoľnej energetike sa Slovensko môže tešiť na nástup čistších a stabilnejších zdrojov energie. V srdci krajiny, pod Tatrami, sa plánuje výstavba obrovského batériového úložiska, ktoré podľa Hospodárskych novín prispeje nielen k podpore domácich podnikov a domácností, ale aj k rozvoju elektromobility.

Práve takéto inovácie sú kľúčové pre zachovanie energetickej nezávislosti Slovenska.

Rovnako dôležitým krokom je aj potvrdená výstavba nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach, ktorý by mohol výrazne prispieť k dlhodobej energetické bezpečnosti krajiny. S možným výkonom až 1 700 megawattov a životnosťou 60 rokov sa tento projekt javí ako solídny príspevok k budúcej udržateľnosti.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mäso, ktoré Slováci úplne podceňujú. Je oveľa zdravšie ako kuracie mäso

Nezostáva však len pri jednej alternatíve. Vláda sa tiež zaujíma o malé modulárne reaktory, ktoré by mohli byť postavené v rôznych lokalitách, vrátane areálov existujúcich jadrových a tepelných elektrární.

Financované štúdie uskutočniteľnosti naznačujú, že tieto reaktory by mohli byť efektívnym riešením pre Slovensko po roku 2035.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *