Slovenskom sa šíria nebezpečné červy na komároch, ktoré napádajú srdcia

pexels iconcom 169357

Na Slovensku bol v poslednom období zaznamenaný alarmujúci nárast počtu psov nakazených parazitárnym ochorením zvaným srdcová dirofilarióza.

Toto ochorenie je spôsobené červom, ktorý sa usídľuje v pľúcach alebo srdci zvierat, spôsobujúc im vážne zdravotné problémy. Informácie o tomto nebezpečnom trende ako prvý priniesol portál tn.nova.cz, ktorý upozornil na riziko šírenia infekcie aj do Českej republiky.

Parazita, ktorý spôsobuje toto ochorenie, je prenášaný komármi. Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied vysvetlila, ako prebieha infekcia: „Pokiaľ z lariev, ktoré priniesol na psa komár, dospeje väčšie množstvo červov a prenesú sa do srdca, ich prítomnosť bráni pohybu srdcových chlopní.“ píše portál zoznam.sk

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmiešajte tieto tri zložky a pite pred raňajkami. Boky a brucho začnú miznúť

Príznaky tohto ochorenia u psov sú často veľmi nápadné. Nakazené psy môžu pôsobiť unavene a apaticky. Medzi sprievodné príznaky patrí aj zhoršené dýchanie a chronický kašeľ. Ochorenie môže mať fatálne následky, ak nebude liečené. Našťastie, existujú preventívne lieky, ktoré dokážu zahubiť larvy a zabrániť tak infekcii.

„Doposiaľ sme sa s týmto parazitárnym ochorením stretli v rámci Európy skôr v južných štátoch,“ poznamenala Miterpáková. Napriek tomu, že prípady nakazenia srdcovým červom u ľudí sú výnimočné, je dôležité upozorniť na to, že človek sa nemôže nakaziť priamo od svojho psa. Prenášačom je vždy komár.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Po plastových slamkách chce EÚ zakázať ďalšie veci, ktoré nám zľahčujú život

Odborníci odporúčajú majiteľom psov, aby boli opatrní a monitorovali zdravotný stav svojich zvierat, a tiež aby uplatňovali preventívne opatrenia proti komárom, aby tak znížili riziko infekcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *