• 15 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 3minúty čítania

Slovenskom sa šíria nebezpečné červy na komároch, ktoré napádajú srdcia

Slovenskom sa šíria nebezpečné červy na komároch, ktoré napádajú srdcia

Na Slovensku bol v poslednom období zaznamenaný alarmujúci nárast počtu psov nakazených parazitárnym ochorením zvaným srdcová dirofilarióza.

Toto ochorenie je spôsobené červom, ktorý sa usídľuje v pľúcach alebo srdci zvierat, spôsobujúc im vážne zdravotné problémy. Informácie o tomto nebezpečnom trende ako prvý priniesol portál tn.nova.cz, ktorý upozornil na riziko šírenia infekcie aj do Českej republiky.

Parazita, ktorý spôsobuje toto ochorenie, je prenášaný komármi. Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied vysvetlila, ako prebieha infekcia: „Pokiaľ z lariev, ktoré priniesol na psa komár, dospeje väčšie množstvo červov a prenesú sa do srdca, ich prítomnosť bráni pohybu srdcových chlopní.“ píše portál zoznam.sk

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Túto rastlinu by mal mať každý doma. Je to hotový zázrak a toto dokáže

Príznaky tohto ochorenia u psov sú často veľmi nápadné. Nakazené psy môžu pôsobiť unavene a apaticky. Medzi sprievodné príznaky patrí aj zhoršené dýchanie a chronický kašeľ. Ochorenie môže mať fatálne následky, ak nebude liečené. Našťastie, existujú preventívne lieky, ktoré dokážu zahubiť larvy a zabrániť tak infekcii.

„Doposiaľ sme sa s týmto parazitárnym ochorením stretli v rámci Európy skôr v južných štátoch,“ poznamenala Miterpáková. Napriek tomu, že prípady nakazenia srdcovým červom u ľudí sú výnimočné, je dôležité upozorniť na to, že človek sa nemôže nakaziť priamo od svojho psa. Prenášačom je vždy komár.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Kedy vysádzať maliny? Vezmite si rýľ! Správny dátum sa rýchlo blíži

Odborníci odporúčajú majiteľom psov, aby boli opatrní a monitorovali zdravotný stav svojich zvierat, a tiež aby uplatňovali preventívne opatrenia proti komárom, aby tak znížili riziko infekcie.

Podobné články

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *