Tieto nápoje nepite, ak je vonku horúco. Nebudete sa cítiť lepšie, skôr naopak

pexels elevate 1269043

Po dlhých týždňoch plných búrok a dažďa je leto konečne späť. A vrátilo sa s veľkou pompou, pretože synoptici predpovedajú, že opäť prídu horúčavy. Keď teploty prekročia 30 stupňov Celzia, musíte sa hydratovať. Ako sa ukazuje, nie každý nápoj je na to vhodný. Čo teda počas horúčav nepiť? Odporúčame.

Denne stratíme približne 2,5 litra tekutín. Tú vylučujú potné žľazy, ktoré v horúcom počasí pracujú na najvyššie obrátky. Týmto spôsobom sa naše telo chráni pred dehydratáciou. Preto by sme mali denne vypiť aspoň 2 litre tekutín a počas horúčav dokonca 3 litre.

Aké nápoje sú počas horúčav škodlivé?

Samozrejme, voda je počas horúčav najlepšou voľbou, pretože dodá telu všetky potrebné vitamíny a minerály. To však neznamená, že môžeme piť len vodu. Niektorí z nás stále siahajú po sladkých nápojoch alebo ovocných a zeleninových šťavách. Ako sa ukazuje, niektoré nápoje vypité počas horúčav nám môžu viac uškodiť ako pomôcť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Metabolizmus sa po 40-tke spomalí. Jedzte toto a naštartujete ho

Studené osviežujúce pivo, po ktorom tak často siahame na pláži, nie je najlepšou voľbou – najmä keď teplota dosahuje 30 stupňov Celzia. Alkohol rozširuje cievy a znižuje kapacitu obehového systému. Namiesto hydratácie organizmu tak privádzame k dehydratácii. Ide o nápoj, ktorý by sa počas horúčav rozhodne nemal piť

Čo nepiť v lete?

Obľúbený ľadový čaj, limonáda alebo kompót obsahujú veľa cukru. Ten bráni vstrebávaniu tekutín a čo je ešte horšie, zvyšuje v nás pocit smädu. Ak máte chuť na sladký nápoj, vyberte si taký, ktorý je sladený sladidlom, napríklad stéviou. Ďalším veľmi obľúbeným nápojom je káva. V lete častejšie siahame po ľadovej verzii. Hoci je chutná a osviežujúca, príjem kofeínu môže byť osudný.

Káva má močopudný účinok a navyše rozširuje cievy. Voda, ktorú obsahuje, tak namiesto toho, aby zostávala v tele, ním doslova preteká. Aby toho nebolo málo, ľadová káva vypitá v horúci deň môže prispieť k zápalu hrdla a v extrémnych prípadoch dokonca k teplotnému šoku. A to všetko kvôli obyčajnému rozdielu teplôt.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Počítajte toľkoto sekúnd a zistíte, ako ďaleko je od vás búrka

Čo spôsobí dehydratáciu počas horúcich dní?

Snívate o pohári ľadovej koly v horúcom dni? Bohužiaľ, ani to nie je veľmi dobrá voľba. Ak si nemôžete pomôcť, počkajte aspoň do večera, keď je teplota oveľa nižšia. Cola, podobne ako káva, obsahuje veľa kofeínu a cukru, čo môže viesť k dehydratácii namiesto rehydratácie. Podobná situácia je aj s populárnymi energetickými nápojmi. Hoci sa môže zdať, že sladký, studený a povzbudzujúci nápoj uhasí smäd, pravdou je, že po chvíli sa ešte viac posilní. A čo čaj? Čaj obsahuje teín.

Má povzbudzujúci a močopudný účinok, rovnako ako kofeín. Pokiaľ nesiahnete po ovocnom čaji, ktorý sa skladá zo sušeného ovocia. Ten môžete piť bez obmedzenia. Pokiaľ ide o bylinky, mnohé z nich sú fotosenzitívne (napr. ľubovník bodkovaný, nechtík lekársky alebo harmanček). Tie by sa nemali piť počas celého leta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *