Slovensku hrozí pred Vianocami potravinový kolaps! Možno nekúpite základné potraviny

potraviny nakup e1679681339516

Slovenské pekárne čelia vážnemu problému, keďže nedostatok zamestnancov nutí mnohé z nich obmedziť produkciu a odmietať nové objednávky práve v čase, keď sa blížia Vianoce – obdobie s troj- až štvornásobne vyšším dopytom po pečive a koláčoch.

Predseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC), Milan Lapšanský, upozornil, že tento nedostatok môže mať za následok viditeľný úbytok niektorých pekárskych a cukrárskych výrobkov na pultoch, pričom sa to najmä dotkne tradičných regionálnych vianočných výrobkov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Uhorky budete zbierať až do jesene. Recept záhradkárov na bohatú úrodu

Lapšanský poukázal na zhoršujúcu sa zdravotnú situáciu a rastúci počet predčasných odchodov do dôchodku ako hlavné príčiny, ktoré výrazne zasiahli zamestnanecký stav. Tieto faktory vedú k výraznému obmedzeniu výrobných kapacít v predvianočnom období, kedy by malo dôjsť k výraznému zvýšeniu produkcie.

SZPCC je v kontakte s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva a aktívne hľadá riešenia v spolupráci s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj s úradmi práce v jednotlivých regiónoch.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Ženy po 50-tke by nemali konzumovať tieto potraviny. Urýchľujú starnutie

Problém sa prejavuje najmä v tom, že pekári nebudú schopní naplniť všetky objednávky. Už v novembri boli oznámené možné riziká nadchádzajúceho obdobia. Zhoršujúca sa práceneschopnosť by mohla viesť k ešte väčším obmedzeniam, ako sú napríklad rušenie zmien alebo zastavenie nočnej výroby.

V tejto situácii budú pekári a cukrári hľadať spoluprácu s dlhodobými a férovými partnermi, čím by sa mohli vyhnúť špekulantom, ktorí viedli rokovania bez ohľadu na náklady výrobcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *