Sonda z vesmíru padá na zem. Môže dopadnúť aj na Slovensko

satelit
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Sovietska sonda Kosmos 482, vypustená v roku 1972 na neúspešnú misiu k Venuši, sa po vyše polstoročí vráti do atmosféry Zeme. Odborníci predpokladajú, že jej dopad by mohol nastať v priebehu prvej polovice mája, no presný čas a miesto návratu zostávajú nejasné.

Tento vesmírny objekt, vážiaci približne 500 kilogramov, sa od svojho zlyhaného štartu pohybuje na vysoko eliptickej obežnej dráhe Zeme. Aj po desaťročiach zostal v stabilnej orbite, no teraz sa blíži k opätovnému vstupu do atmosféry.

Podľa holandského astronóma Marca Langbroeka, ktorý sa špecializuje na monitorovanie vesmírneho odpadu, sa očakáva, že sonda prenikne do hustejších vrstiev atmosféry okolo 10. mája. Ak zostane nepoškodená, môže dosiahnuť rýchlosť až 242 kilometrov za hodinu. Napriek tomu zdôrazňuje, že panika nie je na mieste.

„Hoci to nie je bez rizika, nemali by sme sa ani príliš obávať,“ uviedol Langbroek.

Podľa jeho slov je pravdepodobnosť dopadu porovnateľná s náhodným pádom meteoritu, čo sa stáva niekoľkokrát do roka. Šanca, že by sonda spôsobila škody, je teda relatívne nízka – štatisticky väčšie nebezpečenstvo predstavuje napríklad zásah bleskom.

Systémy sondy sú už nefunkčné

Sonda Kosmos 482 má tvar kovovej gule s priemerom okolo jedného metra. Pôvodne bola konštruovaná tak, aby prežila extrémne podmienky zostupu cez atmosféru Venuše. Jej padákový systém, ktorý mal zabezpečiť mäkké pristátie, je však s najväčšou pravdepodobnosťou po desaťročiach mimo prevádzky.

Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonovského centra pre astrofyziku upozornil, že ak by tepelný štít nezhorel počas vstupu do atmosféry, mohlo by dôjsť k tomu, že sonda prežije zostup a dopadne na zemský povrch ako masívny kovový objekt. Podľa jeho slov by bolo bezpečnejšie, ak by sa sonda počas preletu rozpadla a zhorela.

Miesto dopadu zostáva neznáme

Výpočty naznačujú, že dráha návratu prechádza pásmom medzi 51,7 stupňami severnej a južnej zemepisnej šírky – čo pokrýva značnú časť planéty. Väčšina tohto územia však zahŕňa oceány a neobývané oblasti, čo výrazne znižuje riziko dopadu na obývané miesta.

Langbroek poznamenáva, že vzhľadom na to, že približne 70 % zemského povrchu pokrývajú oceány, je pravdepodobné, že sonda nakoniec skončí vo vode.

V skratke:

  • Sonda Kosmos 482 bola vypustená v roku 1972 a jej misia na Venušu zlyhala.
  • Po viac než 50 rokoch sa objekt vracia do atmosféry Zeme, pravdepodobne okolo 10. mája 2025.
  • Presné miesto dopadu nie je známe, ale odborníci predpokladajú, že skončí v oceáne.
  • Riziko pre ľudí je nízke, podobné ako pri dopade meteoritu.
  • Padákový systém sondy je pravdepodobne nefunkčný a v prípade, že sonda nezhorí, môže dopadnúť ako kovový objekt s hmotnosťou pol tony.

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *