Damar Hamlin mal na futbalovom ihrisku náhlu zástavu srdca. Podrobnosti jeho zranenia zostávajú záhadou. Keď sa Damar objaví na verejnosti, neukazuje svoju tvár.
Čo sa skutočne deje? Podľa niektorých pozorovateľov na sociálnych sieťach následne ukázal symbol iluminátskej pyramídy. Ini zase tvrdia, že chcel ukázať srdce.
🚨BREAKING — Damar Hamlin had a sudden cardiac arrest on the football field. The details of his injury remain mysterious. Now when Damar is in public he won’t show his face.
What’s really going on? pic.twitter.com/E5TWmBkonC
— James Cintolo, RN FN CPT (@healthbyjames) January 24, 2023
Poslanci vyzvali na urýchlené vyšetrenie prudko rastúcej úmrtnosti v Británii, keďže každý týždeň zomiera tisíce ľudí viac ako zvyčajne.
Za sedem dní do 13. januára bolo v Anglicku a Walese zaznamenaných 17 381 úmrtí, čo je o 2 837 viac, ako je priemer v tomto ročnom období.
Ide o najvyšší počet nadlimitných úmrtí od 3 429 úmrtí v týždni do 12. februára 2021, keď Spojené kráľovstvo zažívalo druhú vlnu nákazy Covid-19 a očkovanie sa ešte len začalo.
Pri tejto príležitosti tvorili úmrtia spojené s koronavírusom 37 % všetkých registrovaných úmrtí, uvádza Úrad pre národnú štatistiku.
V poslednom týždni však Covid-19 predstavoval len 5 % z celkového počtu úmrtí, čo znamená, že vysokú úmrtnosť pravdepodobne spôsobili iné faktory.
Zdravotnícki experti tvrdia, že medzi ne môžu patriť meškania sanitiek, dlhé čakanie na pohotovosti, neuspokojené potreby počas pandémie a veľké zaostávanie v bežnej starostlivosti NHS.
Nadbytočné úmrtia, niekedy nazývané aj dodatočné úmrtia, predstavujú počet úmrtí, ktorý je vyšší ako priemer za rovnaké obdobie v predchádzajúcich rokoch.
Túto zimu došlo k prudkému nárastu týchto údajov, pričom v posledných dvoch decembrových týždňoch bolo úmrtí o 21 % a 20 % viac ako priemer, po ktorých nasledovalo 14 % a 20 % v prvých dvoch januárových týždňoch.
Kráľovská akadémia urgentnej medicíny (Royal College of Emergency Medicine) varovala, že v dôsledku meškania záchrannej služby a liečby zomiera až 500 ľudí týždenne.
Labouristický tieňový minister zdravotníctva Andrew Gwynne v utorok obvinil vládu z „popierania a obchádzania zákona“ a Steva Barclaya označil za „čiastočne človeka, čiastočne boháča“, pretože odmietol akceptovať tieto údaje.
Počas otázok o zdravotníctve v Dolnej snemovni pán Gwynne povedal: „V roku 2022 bolo o 50 000 úmrtí viac, ako by sme inak očakávali.
„Ak nepočítame pandémiu, je to najhoršie číslo od roku 1951.
„Minister zdravotníctva – čiastočne človek, čiastočne boháč – tvrdí, že tieto čísla neakceptuje, ale každý týždeň zomrie až 500 ľudí čakajúcich na základnú starostlivosť a my stále dostávame to isté staré toryovské popieranie a obchádzanie zákona.
Ministerka zdravotníctva Maria Caulfieldová odpovedala: „Ja sa radšej zaoberám faktami… BMJ zaradil Spojené kráľovstvo do stredu tabuľky v Európe, pokiaľ ide o úmrtnosť, porovnateľnú s Talianskom.
„V skutočnosti má Nemecko vyššiu úmrtnosť – 15,6 %, Fínsko 20,5 % a Poľsko 13,3 %.
Povedala, že „pre nadmernú úmrtnosť existujú klinické dôvody, nie politické, a možno by si mal túto skutočnosť uvedomiť“.
Konzervatívna bývalá ministerka Esther McVeyová požiadala o „naliehavé a dôkladné vyšetrenie“ nadmerného počtu úmrtí.
Povedala poslancom Dolnej snemovne: „Hlavný lekár nedávno varoval, že súčasné nadmerné úmrtia, ktoré nie sú spôsobené vírusom HIV, sú sčasti spôsobené tým, že pacienti počas pandémie nedostávajú statíny alebo lieky na krvný tlak.
„Keď sa však pozrieme na údaje o statínoch na stránke openprescribing.net, ktorá je založená na mesačnom predpisovaní NHS, zdá sa, že k poklesu nedošlo.
Kde sú teda dôkazy? A ak neexistuje, čo spôsobuje tieto nadmerné úmrtia?
Zaviaže sa minister, že túto záležitosť urýchlene a dôkladne prešetrí?
Slečna Caulfieldová odpovedala: „Vidíme nárast nadmerného počtu úmrtí v tejto krajine, ale vidíme to aj vo Walese, v Škótsku, v Severnom Írsku a v celej Európe, a existuje celý rad faktorov.
„Ako sme videli v decembri, zvýšil sa počet ľudí hospitalizovaných s chrípkou, Covidom a inými zdravotnými problémami, a to nielen v tejto krajine, ale aj v celej Európe.
Z najnovších údajov vyplýva, že úmrtia súvisiace s chrípkou a zápalom pľúc predstavovali takmer štvrtinu (24 %) všetkých úmrtí registrovaných v Anglicku a Walese v prvých dvoch týždňoch roka.
Úmrtia, pri ktorých boli chrípka a zápal pľúc zaznamenané ako základná príčina smrti, predstavovali 9 % registrácií v týždni do 6. január