Stačí jediný pohľad a viete, či vidíte inteligenta. Vedci opísali tieto črty tváre

timothy dykes 90uVYog2FKE unsplash

Pre mnohých ľudí je ukazovateľom inteligencie výsledok IQ testu. Musíte však vedieť, že existujú aj iné prvky, ktoré naznačujú, že ste v kontakte s mimoriadne inteligentným človekom. Zistite, ako rozpoznať inteligentného človeka.

Inteligencia pozostáva z mnohých vlastností, ktoré nepodliehajú žiadnym testom vrátane psychologických. Často sa prejavuje v schopnosti prispôsobiť sa novým podmienkam alebo rozlišovať medzi dôležitými a menej dôležitými vecami.

Od čoho závisí inteligencia?

Treba si uvedomiť, že inteligencia nie je len rozsiahlosť osvojených vedomostí alebo logické uvažovanie. Medzi jej hlavné charakteristiky patria:

  • schopnosť vyvodzovať závery;
  • schopnosť vyrovnať sa s rôznymi situáciami, najmä s nepríjemnými;
  • schopnosť vcítiť sa a rozpoznať emócie, t. j. emocionálna inteligencia;

Vedci zastávajú názor, že veľkosť a štruktúra mozgu nemá vplyv na inteligenciu. Zhodujú sa na tom, že inteligencia je z 50 % podmienená génmi, z 30 % vplyvmi prostredia a z 20 % životom plodu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Každá práčka má tlačítko, ktoré vám ušetrí peniaze. Skoro nikto o tom nevie

Ako rozpoznáte inteligentného človeka?

V dnešnom výskume sa inteligencia hodnotí pomocou IQ testov, ktorých výsledkom je inteligenčný kvocient. Tieto testy obsahujú otázky týkajúce sa priestorového vnímania, verbálneho vnímania a sú založené na matematike.

Priemerný výsledok testu je 100 IQ, pričom celkový IQ 69 sa interpretuje ako mentálna retardácia. Príležitostne test ukáže skóre vyššie ako 100 (130 IQ je znakom vysokej inteligencie). V súčasnosti sa však ukazuje, že test nie je úplne presvedčivým meradlom. Testy inteligencie ukazujú len schopnosť riešiť úlohy, t. j. potvrdzujú logické myslenie.

Napriek tomu neoverujú schopnosť sústrediť sa na najdôležitejšie úlohy alebo schopnosť vyhodnocovať situácie a nerozpoznávajú empatiu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Takéto ovocie v zime nie je najlepšie. Radšej si dajte slovenské jablko

Je inteligencia viditeľná?

Výskumníkov zaujímalo, či sa inteligencia prejavuje aj navonok (najmä na tvári). Preto navzájom porovnávali črty tváre ľudí s rôznou úrovňou IQ. Výsledky boli prekvapujúce, pretože úroveň inteligencie sa dala určiť len u mužov.

Na druhej strane, u žien neboli výsledky jednoznačné vzhľadom na používanie estetických a kozmetických zákrokov, ako je napríklad zmena línie obočia. Muži s vysokým IQ majú teda iné črty tváre ako muži s nižším IQ. Výskum vychádzal z toho, že spomínaných 50 % inteligencie je spôsobených génmi, pretože tie ovplyvňujú aj vzhľad tváre. Muži s vysokým IQ majú menší ovál tváre a jemné črty a široko rozmiestnené línie obočia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *