V slovenskom parlamente sa aktuálne rieši pozmeňovací návrh k trinástym dôchodkom, ktorý by mohol výrazne zmeniť podmienky ich vyplácania. Podľa nového návrhu, ak ho poslanci schvália, dôchodcovia, ktorí na Slovensku odpracovali menej než desať rokov a súčasne poberajú dôchodok aj z inej krajiny, nebudú mať nárok na plnú sumu trinásteho dôchodku vo výške 606,30 eur. Informuje o tom portál STVR
Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) návrh obhajuje s tým, že trinásty dôchodok vo výške 606,30 eur je spravodlivým riešením pre starobných dôchodcov, ktorí si na Slovensku odpracovali dostatočný počet rokov. Tento krok však vyvolal kontroverziu. Napríklad Andrej Danko (SNS) v septembri reagoval, že vysoký trinásty dôchodok sa vypláca aj ľuďom, ktorí odpracovali iba minimálny počet rokov, zatiaľ čo iní pracovali viac ako 30 rokov. Tento návrh, ak prejde, má priniesť zmenu a odmeniť tých, ktorí sa prispeli slovenskému sociálnemu systému dlhodobejšou prácou.
Komu trinásty dôchodok?
Legislatíva Európskej únie neumožňuje úplne vyradiť penzistov, ktorí na Slovensku nepracovali celý život, zo systému sociálnej podpory. Z toho dôvodu vznikol nárok na trinásty dôchodok aj tým, ktorí časť svojej pracovnej kariéry prežili mimo Slovenska. Nový návrh by však priniesol diferencovaný prístup – plnú výšku trinásteho dôchodku by mali dostať len tí, ktorí na Slovensku pracovali minimálne desať rokov.
Ako vysvetlila hovorkyňa ministerstva práce Karolína Ducká, trináste dôchodky budú prerozdelené na základe počtu odpracovaných rokov na Slovensku. Napríklad penzista s jedným odpracovaným rokom by dostal trinásty dôchodok vo výške 60,70 eur, zatiaľ čo ten, kto odpracoval dva roky, získa 121,30 eur. Ministerstvo verí, že takéto nastavenie eliminuje politické zneužívanie témy a prinesie väčšiu spravodlivosť.
Očakávané úspory pre štát
Z údajov Sociálnej poisťovne vyplýva, že v septembri tohto roka bolo dôchodcom do zahraničia vyplatených takmer 38-tisíc dôchodkov. Ak by všetci títo dôchodcovia mali nárok na trinásty dôchodok vo výške 606 eur, štát by na to musel vyčleniť viac ako 22 miliónov eur. Podľa analytika Radovana Ďuranu z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz by tento krok mohol priniesť úspory, no upozornil, že celkové riešenie financovania dôchodkov je na Slovensku stále slabé.
„Ekonomika je stále príliš slabá na to, aby zabezpečila dostatočné daňové príjmy pre dlhodobé financovanie dôchodkov, pričom si vláda na svoje výdavky požičiava každé šieste euro,“ vyjadril sa Ďurana. Tento fakt podľa neho ukazuje, že rozsiahlejší systém trinástych dôchodkov nie je udržateľný, pokiaľ sa nevyrieši financovanie z iných zdrojov.
Parlament má o návrhu hlasovať v najbližších dňoch, pričom výsledky môžu ovplyvniť tisíce seniorov s penziou vyplácanou čiastočne alebo úplne zo zahraničia.
V skratke:
Parlament rokuje o zmenách v trinástych dôchodkoch, ktorých cieľom je ušetriť štátne financie a prispôsobiť podporu seniorom podľa počtu rokov odpracovaných na Slovensku. Nový návrh by znížil trinásty dôchodok pre tých, ktorí odpracovali menej ako desať rokov alebo dostávajú dôchodok aj zo zahraničia, čím by sa plná suma vyplácala len dlhodobým prispievateľom.