Strihanie mrkvových odrezkov je ošetrenie, ktoré sa oplatí vykonať pred zberom. Výsledkom bude vyšší výnos a lepšie vyživené korene. Počas takéhoto strihania mrkvy je však veľmi ľahké urobiť chybu, ktorá úplne zabrzdí rast rastliny. Ako strihať stonky mrkvy a kedy by ste to mali urobiť, aby ste sa mohli tešiť z dobrej úrody koreňov? Vysvetľujeme.
Prečo strihať listy mrkvy?
Používame len koreň mrkvy, ale bez zelenej nadzemnej časti by nemala šancu sa rozvíjať. V odrezkoch prebieha fotosyntéza, ktorá dodáva živiny celej rastline. Prečo teda odrezávať vrcholky mrkvy? Zabezpečíte tým, že živiny prijaté z pôdy zostanú v koreni a nebudú vyživovať zelenú nadzemnú časť.
V lete odrežeme korene mrkvy zasiatej na jar. Tu však musíte byť opatrní s načasovaním. Zelená časť chráni koreň mrkvy pred nadmerným slnečným žiarením. Ak chýba počas slnečných a horúcich dní, koreň vystavený extrémnym podmienkam zmäkne a stane sa nevhodným na konzumáciu. Preto sa odporúča pred ošetrením skontrolovať predpoveď počasia a nevykonávať ošetrenie , keď sú nadchádzajúce dni extrémne slnečné a horúce. Tento problém nevzniká pri mrkvových odrezkoch vysadených v lete, pretože ošetrenie sa vykonáva začiatkom jesene, keď už slnko nie je také intenzívne.
Ako mám rezať listy mrkvy?
Ak sa zelená časť mrkvy neodreže správne, môže to byť škodlivé. Ak sa výhonky zrežú príliš nízko, nebudú mať šancu na rozvoj, čo bude brániť rastu celej rastliny. Ako teda strihať stonky mrkvy? Použite nožnice alebo strihacie nožnice, pričom ponechajte 10 cm výhonkov. Skrátením ho zbavíte rastového kužeľa, ktorý sa zvyčajne nachádza v strede rastliny. Práve z neho bude rásť ďalšia generácia odrezkov, ktorá bude plodine poskytovať živiny z fotosyntézy. Samotný koreň ich nemôže poskytnúť, pretože fotosyntéza prebieha len v zelených častiach rastliny. Pred rezaním je dobré dôkladne skontrolovať nadzemnú časť mrkvy.
Ak sa medzi odrezkami nachádzajú mladé, krátke výhonky, odstrihnite paštrnák tak, aby ste ich ponechali. Zariadenie na rezanie by malo byť ostré a dezinfikované, aby konce zelených častí neboli príliš zubaté alebo rozdrvené. Zníži sa tým riziko hubových chorôb. Zápach rozdrvených odrezkov tiež priťahuje mrkvovú mušku, muchu, ktorej larvy sa živia koreňmi rastliny a vyhrabávajú v nich tunely. Odrezané konce rastliny sa môžu vyhodiť na kompost.