Banány sa dokonale udomácnili v našich kuchyniach. V priebehu rokov sa z obyčajného občerstvenia stali základom mnohých dezertov vrátane diétnych druhov obľúbených koláčov alebo krémov. Dnes je ťažké predstaviť si život bez sladkých banánov. Nie každý by však po nich mal siahnuť. Pozrite sa, prečo nie sú ovocím pre každého.
Pomáhajú udržiavať zdravý tráviaci systém, obsahujú značné množstvo draslíka, dodávajú energiu a hojne sa využívajú pri varení. O banánoch netreba nikoho presviedčať. Žiaľ, napriek mnohým výhodám konzumácie banánov existujú aj kontraindikácie. Nie každý by mal banány zaradiť do svojho jedálnička.
Kto by banány nemal jesť?
Banány sú odporúčanou zložkou stravy vďaka svojim mnohým vlastnostiam, ako aj chuti a štruktúre. Nie každý by však mal banány zaradiť do svojho jedálnička. Patria k nim ľudia s intoleranciou fruktózy. Banány sú zdrojom veľkého množstva tohto ovocného cukru, takže ľudia trpiaci intoleranciou fruktózy môžu po konzumácii banánov pociťovať žalúdočné ťažkosti. Samozrejme, banány by nemali konzumovať ani ľudia, ktorí sú na toto ovocie alergickí.
Banány sa neodporúčajú diabetikom. Ovocie obsahuje veľa jednoduchých cukrov a má vysoký glykemický index. Zrelé banány majú vyšší glykemický index, zatiaľ čo svetlozelené alebo žlté banány môžu byť za určitých podmienok povolené v strave diabetikov (samozrejme, všetko závisí od vášho zdravotného stavu, preto je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom). Je však dôležité, aby žiadne ovocie v jedálničku diabetika netvorilo samostatné jedlo. Okrem toho by ľudia s ochorením obličiek nemali siahať po banánoch. V prípade ochorenia obličiek by sa mal obmedziť príjem potravín bohatých na draslík.
Ľudí tiež varujeme pred konzumáciou banánov na prázdny žalúdok. Toto ovocie môže byť súčasťou raňajok, ale ak sa konzumuje samostatne, môže spôsobiť návaly hladu počas celého dňa. Je pravda, že toto ovocie poskytuje rýchly pocit sýtosti, ale tento účinok si neudrží dlho. A keď hladina energie rýchlo klesne, dostaví sa únava a hlad. Preto ak chcete jesť banány na raňajky, kombinujte ich s bielkovinami a tukmi.
Čierny koniec banánov. Je škodlivý?
Okolo špičky banánov vzniklo mnoho mýtov. Podľa nich má táto časť ovocia obsahovať parazity Giardia lamblia, pavúky alebo ich vajíčka, najrôznejšie baktérie, toxíny a dokonca aj pesticídy. To všetko znie znepokojujúco a určite to nepodnecuje ku konzumácii banánov.
Špička banánu je najstaršou časťou plodu a práve z nej vyrastá plod na mieste, kde bol predtým kvet. V týchto kvetoch sa nenachádzajú žiadne parazity, baktérie ani pavúky. Je pravda, že na banánových plantážach sa vyskytuje špecifický druh pavúka s názvom Heteropoda venatoria, ktorý však do banánových kvetov nekladie vajíčka.
Je pravda, že banány môžu byť zdrojom infekcie lambliózy, ale aj salmonely alebo iných nebezpečných patogénov. Tie sa však na rozdiel od všeobecného presvedčenia nenachádzajú v špičke banánu, ale na šupke. Nie je preto potrebné odrezávať špičku banánu, pretože táto časť ovocia nie je ani zdraviu škodlivá, ani jedovatá. Celú vnútornú časť banánu môžeme s pôžitkom konzumovať pod jednou podmienkou – aby sme mali istotu, že ovocie neohrozí naše zdravie, banánovú šupku by sme mali pred konzumáciou dôkladne umyť.