Energetická chudoba ohrozuje takmer každú desiatu domácnosť na Slovensku, vyplýva z novej štúdie vypracovanej výskumníkmi zo Slovenskej akadémie vied (SAV). Tento problém si vyžaduje rýchle a cielené opatrenia zo strany štátu, aby mohol efektívnejšie pomáhať ľuďom s vysokými faktúrami za energie. Píše o tom portál RTVS
Aj napriek tomu, že Slovensko patrí medzi krajiny s jednými z najnižších cien energií v Európe, energetická chudoba je veľmi rozšírená, najmä na juhu a východe krajiny. „Z našich dát vyplýva, že takou vážnou energetickou chudobou, ktorú musíme rýchlo riešiť, je ohrozených zhruba osem až desať percent slovenských domácností,“ informovala autorka štúdie o energetickej chudobe Dušana Dokupilová, píše RTVS
Najviac s výdavkami na energie zápasia úplné rodiny s deťmi, ktoré tvoria až 40 percent zo všetkých ohrozených domácností. Jednorodičovské domácnosti majú najväčšie finančné ťažkosti s energiami. Príčinou sú relatívne nízke príjmy a zastaranosť obydlí. „Máme veľkú skupinu ľudí, ktorí sú aj príjmovo chudobní a súčasne energeticky chudobní. Ale máme aj takú skupinu ľudí, ktorí sú iba energeticky chudobní. To znamená, že musia vynaložiť príliš veľa zo svojho príjmu na energie, pretože ich domácnosť nie je dostatočne zateplená a energeticky efektívna,“ vysvetlila Dokupilová.
Problémom pre mnohé domácnosti je aj neschopnosť zaplatiť komplexnú rekonštrukciu svojho domu. Preto je nevyhnutné poskytnúť pomoc týmto ľuďom, ktorých možno definovať ako energeticky chudobných. Monika Molnárová, PR manažérka Slovenskej katolíckej charity, zdôraznila význam riešenia problémov energeticky chudobných ľudí v letných mesiacoch, keď je potrebné zabezpečiť aj možnosti ochládenia pre cieľové skupiny, ako sú ľudia bez domova.
V budúcnosti by preto štát mal zvážiť opatrenia, ktoré umožnia rýchlejšiu a adresnejšiu pomoc pre ľudí postihnutých energetickou chudobou. Zlepšenie energetickej účinnosti domov, poskytovanie finančnej podpory na zateplenie a rekonštrukciu, ako aj podpora sociálnych programov sú dôležitými krokmi, ktoré by mohli pomôcť zmierniť tento problém.
Energetická chudoba nesmie zostať bez povšimnutia, a preto je potrebné vytvoriť integrovaný prístup a spoluprácu medzi vládou, neziskovými organizáciami a výskumnou obcou s cieľom nájsť trvalé riešenia pre tých, ktorí sú najviac postihnutí touto problematikou.